Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські пропагандисти поширюють новину, що у 2018 році під час навчань Rapid Trident Північноатлантичний Альянс нібито перекидав війська до кордонів із росією.
Це — неправда. Навчання Rapid Trident 2018 проходили у Львівській області.
Скриншот допису
Rapid Trident — це щорічні військові навчання, які проводили у 2006–2021 роках на території України за участі військовослужбовців країн-членів НАТО. Ці навчання відбувалися в рамках програми НАТО «Партнерство заради миру». Це були найбільші спільні сухопутні навчання, які проводили в Україні до повномасштабного вторгнення росії.
У 2018 році навчання Rapid Trident відбувалися 3-15 вересня, до них були залучені близько 2200 військовослужбовців із 14 країн світу, у тому числі з 10 країн-членів НАТО. У тих навчаннях уперше взяли участь військовослужбовці Державної прикордонної служби, Національної гвардії України та Управління державної охорони.
Метою їхнього проведення було зміцнення військового співробітництва України, НАТО та країн-партнерів, підвищення оперативної сумісності їхніх Збройних сил, забезпечення оборонної реформи України, закріплення стандартів і процедур НАТО, які запроваджуються в ЗСУ.
Самі навчання відбувалися на базі Міжнародного центру миротворчості і безпеки у Львівській області, звідки відстань до найближчого кордону з росією понад 850 км.
Російська пропаганда не вперше спекулює темою воєнних навчань. Пропагандисти стверджують, що НАТО використовує свої воєнні навчання як прикриття для початку вторгнення в росію. На момент публікації цього матеріалу НАТО проводить навчання Steadfast Defender 24, в яких беруть участь понад 90 тисяч військовослужбовців. Міністр оборони Білорусі Віктор Хрєнін натякав, що ці навчання будуть спрямовані проти Білорусі, в той час, як російські посадовці прямо вказують, що ці дії є свідченням намірів Північноатлантичного Альянсу напасти на росію. Втім, Північноатлантичний Альянс постійно проводить навчання на території країн-членів і жодного разу ці навчання не стали прологом до війни.
На відміну від Альянсу, саме росія неодноразово використовувала військові навчання як прикриття перед вторгненням. Так, кілька місяців до повномасштабного вторгнення в Україну росія накопичувала сили на кордонах України з Білоруссю та рф, заперечувала свої агресивні наміри та звинувачувала Україну в ескалації напруження. І 24 лютого саме ці військові частини, які за російською версією проходили навчання біля кордонів з Україною, почали російське вторгнення. Також перед вторгненням в Грузію в серпні 2008 році росія провела на кордоні навчання «Кавказ-2008», на яких армія рф відпрацювала сценарій нападу на Грузію, який в результаті й здійснила.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний