Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють скриншот з нібито сайту Представництва Європейського Союзу в Україні, на якому вказано, що через масові протести по всій Європі 15 березня прийнято рішення депортувати частину українців для вирішення конфлікту. «Учора Рада ЄС ухвалила рішення продовжити обмежувальні заходи проти осіб прибувших з України на тимчасове перебування. 830 тисяч українців буде депортовано з території ЄС До 15 квітня 2024 року», — вказано у пресрелізі.
Однак це фотофейк. Фейкомети відредагували скриншот, замінивши текст про продовження санкцій проти осіб, причетних до підриву територіальної цілісності України, на інформацію про депортацію. Рада Європи не ухвалювала відповідне рішення.
Скриншот допису
Текст звучить нелогічно. Адже вказано, що ухвалили рішення про продовження обмежувальних заходів для осіб, які прибули з України. Утім, наразі немає рішень Ради Європи, які б накладали відповідні обмеження, тож варто було б вказати «запровадили обмежувальні заходи». До того ж у «оголошенні» не повідомили, з яких саме країн ЄС збираються депортувати українців, та на підставі якого саме закону.
Скриншот, який поширили
Також в оголошенні вказаний бот, нібито від Європейської служби зовнішніх справ (EEAS), — @EEAS_deportation_bot. Проте на сайті цього європейського відомства немає згадки про цей бот. Натомість при переході в цей бот пропонується обрати країну, інформацію про яку користувач хоче дізнатись. Після натискання на одну з них пропонують підписатись на анонімний телеграм-канал. У такий спосіб власники боту обманом залучають аудиторію на цей канал.
Скриншоти боту @EEAS_deportation_bot
Окрім цього, у тексті на скриншоті є помилки. Слова «проти» та «осіб» написані разом, а прийменник «до» у середині речення — з великої літери. До того ж слово «прибувших» — це русизм («прибывших»).
На сайті Представництва Європейського Союзу за заголовком немає даної інформації, пошук у вебархіві також не дав результатів. У фейсбуці та Х Представництва теж не публікували цю інформацію. На скриншоті вказано, що новину опублікували 15 березня 2024 року. Однак цього дня не публікували жодних пресрелізів чи новин.
Натомість угорі скриншоту видно частину заголовка «Загарбницька війна росії проти України: персональні санкції ЄС за порушення територіальної цілісності продовжено…». Ми знайшли даний пресреліз на сайті Представництва, його опублікували 13 березня. Оригінальний текст статті звучав так: «Учора Рада ЄС ухвалила рішення продовжити обмежувальні заходи проти осіб, причетних до підриву територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України або загрози їм ще на шість місяців, до 15 вересня 2024 року». Тобто йшлось про обмеження для майже 2100 фізичних та юридичних осіб, які потрапили під санкції через причетність до неспровокованої збройної агресії росії. Фейкомети підробили скриншот, змінивши дату та окремі частини тексту.
Скриншот оригінальної новини
На сайті Ради Європи також немає рішення про депортацію 830 тисяч українців до 15 березня.
4 березня 2022 року Європейський Союз ввів у дію Директиву про тимчасовий захист для громадян України, які вимушені були виїхати з країни через повномасштабне вторгнення росії 24 лютого 2022 року. У жовтні 2023 року Європейський Союз продовжив термін дії цього механізму до 4 березня 2025 року. Тому українські біженці перебувають на території ЄС цілком законно, наразі немає рішення, яке скасовує, обмежує цей дозвіл або скорочує термін його дії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний