ФЕЙК: Дружині військового ЗСУ прийшов рахунок на 227 тисяч гривень за спорядження загиблого

ФЕЙК: Дружині військового ЗСУ прийшов рахунок на 227 тисяч гривень за спорядження загиблого

24 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
421

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, у якому нібито дружині військового ЗСУ принесли рахунок за спорядження загиблого чоловіка вартістю  227 тис. грн. Жінка показує відповідний документ, який начебто видав «військовий комісар Орел В. М. з Манівського об’єднаного військового комісаріату».  

Однак це —  фейк. Документ на відео оформлений з помилками, а військкомату, який нібито надіслав чек, не існує. Перелік та вартість обладнання скопіювали зі статті видання «Фокус» за 2014 рік.

Скриншот допису

Бланк у відео не відповідає вимогам оформлення офіційної документації. Адже вгорі немає шапки, де було б зазначено, хто є автором документа та адресатом, а також не вказаний заголовок. Те, що лист отримала саме дружина військового, стає зрозуміло зі слів жінки за кадром, однак інших доказів цього немає. Ба більше, не вказана дата написання документа, а печатка нечітка, текст на ній неможливо розібрати.

На бланку стоїть підпис нібито військового комісара Орла В. М. з Манівського об’єднаного військового комісаріату. Утім, військові комісаріати перейменували на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) ще у 2021 році, відповідно і посади «військовий комісар» немає. Натомість заяву мав би підписати керівник ТЦК. Нам не вдалось знайти населений пункт чи район Манівськ, де нібито розташований ТЦК, який відправив лист. Також у відкритих джерелах немає керівника ТЦК з прізвищем Орел та ініціалами В. М. Усе це вказує на те, що бланк —  підробка. 

Скриншот бланку, який нібито отримала дружина військового

У самому у тексті документа також є помилки. Зокрема країна виробництва аптечок, щитків на колінні та ліктьові суглоби написана російською. До того ж дивно, що відшкодовувати нібито доведеться навіть предмети особистої гігієни. Окрім цього, у бланку також вказано, що платити доведеться за озброєння. Кримінальна відповідальність дійсно настає у випадку втрати або зіпсування службового внаслідок порушення правил зберігання. Але під час виконання бойового завдання військові мають бойовий імунітет, який звільняє їх від відповідальності за втрату бойової техніки чи іншого військового майна, якщо є виправданий ризик втрати або такі втрати неможливо було передбачити. 

Ціни на вказані предмети також значно нижчі, ніж ціни станом на квітень 2024 року. Так, вартість кевларового шолома фірми MICH стартує від 10 тисяч, а у бланку вона вдвічі менша — 4800 грн. Вартість черевиків з високими берцями 5.11 Tactical та аптечки також вища за вказану в бланку. Також бронежилета 4-го класу фірми ТЕП, США, щитків на коліна та лікті компанії P1G-TAC у продажу немає.

За уривком з документа ми знайшли статтю видання «Фокус», звідки могли взяти перелік речей та ціни. У матеріалі від червня 2014 року журналісти підраховували, скільки коштує спорядження військового, якого направляють у зону АТО. Усі предмети та ціни, вказані в статті,  збігаються із переліченими у бланку:

  •  кевларовий шолом MICH — 4800 грн; 
  • тактичні захисні окуляри-маска EES — 2510 грн;
  • бронежилет 4-го класу ТЕП — 22800 грн. 

Також ідентичні ціни на інше спорядження, вказане у бланку: тепловізор — 138000 грн, бінокль з приладом нічного бачення — 44500 грн, амуніція — 7230 грн тощо.

Скриншоти із цінами на спорядження: 1. бланк, який поширили у мережі; 2. стаття «Фокус» за 2014 рік

У Міністерстві оборони України чи Генштабі ЗСУ не повідомляли, що родичі загиблих військових повинні будуть виплачувати кошти за їхнє спорядження. Навпаки, у разі смерті військовослужбовця ЗСУ його рідні (батьки, один з подружжя, діти до 18 років чи старше 18 років, якщо вони мають інвалідність тощо) отримують одноразову грошову виплату у розмірі 15 мільйонів гривень. Також члени родини можуть отримати допомогу на поховання в розмірі п’яти прожиткових мінімумів. Якщо військовий помер під час проходження служби, то військова частина виплачує суму у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму.

Жінка за кадром говорить з явним російським акцентом, використовуючи літеру «ґ», замість «г» у словах: «ґроші», «заґинув». Це відео поширювали лише російські акаунти, натомість українські медіа не повідомляли про цей випадок. Першим відео поширив пропагандистський телеграм-канал «Медведь» 5 квітня.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний