Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Кремлівські телеграм-канали знову дискредитують мобілізацію в Україні. Цього разу фейкомети поширюють фото наказу нібито від ректора економічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка. У документі пишуть про звільнення тисячі студентів із навчання у зв’язку з призовом на військову службу зі збереженням місця навчання та стипендії.
Це — фейк. Документ підробили, він містить численні помилки та неточності. У Центрі комунікацій КНУ також повідомили, що «наказ» фейковий.
Скриншот публікації
На підробку цього повідомлення вказують численні неточності, а також неправильне оформлення. Пропагандисти неправильно написали назву факультету, адже він насправді називається «Економічний факультет», а не «Факультет економіки». До того ж документ мав би підписати декан економічного факультету, тоді як ректор підписує накази від імені всього університету. Формулювання «проректорам з наукової роботи» теж неправильне, адже в університеті Шевченка лише одна проректорка з наукової роботи.
Також на так званому «документі» можна побачити орфографічні помилки. Наприклад, фейкомети неправильно узгодили слова та написали «на період військової службу», тоді як правильно буде «на період військової служби». Також частину речення «із збереженням місця» правильно писати «зі збереженням місця».
Неправильно у «наказі» вжили словосполучення «увільнення від навчання», адже увільнення може бути лише з роботи (посади). Це тимчасове припинення виконання працівником своїх трудових обов’язків.
Документ із помилками (виділені червоним), який поширюють росіяни
Ідентифікаційний код 023414421, який нанесли на печатку університету також підроблений. Насправді ідентифікаційний код КНУ ім. Тараса Шевченка — 02070944.
Фейковий ідентифікаційний код, який росіяни нанесли на печатку університету Шевченка
Нумерація «наказу» не відповідає загальному оформленню документів, яке використовує КНУ. На документах, розміщених на сайті університету, нумерація складається з п’яти цифр і між третьою та четвертою стоїть тире. Також перед основною частиною фейкомети не поставили заголовок, що порушує загальні норми оформлення організаційно-розпорядчих документів.
Приклад офіційного наказу КНУ ім. Тараса Шевченка із правильною нумерацією та заголовком
У Центрі комунікацій КНУ також повідомили, що «наказ» росіян підроблений та містить помилки.
Крім того, росіяни написали «відділ СБУ по м.Києву», хоча правильно було б «ГУ СБУ у м. Києві та Київській області». До того ж видачею повісток займається не СБУ, а Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Однак і їх неправильно написали у так званому наказі — «Шевченківський районний ТЦК та СП у місті Києві». Насправді установа має назву «Шевченківський районний в місті Києві ТЦК та СП».
Щобільше, за українським законодавством, під час мобілізації відстрочку мають студенти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами. Тобто студентів КНУ ім. Тараса Шевченка не могли мобілізувати, адже вони не підлягають призову. Однак повнолітній студент може вступити до Сил Оборони за власним бажанням на контрактну форму служби. Тоді, за словами ректора КНУ Володимира Бугрова, студенту невипускного курсу видають академічну відпустку на час служби. Згідно з новим законом про мобілізацію, ця норма залишається без змін, крім випадків, коли чоловік здобуває другу вищу освіту (наприклад, вдруге отримує диплом бакалавра або магістра).
Раніше ми також спростовували неправдиві повідомлення про те, що військкомат у Львові нібито збирає дані в університетах про студентів від 17 до 70 років.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний