Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
25 квітня голова КДБ Білорусі Іван Тертель заявив, нібито білоруські добровольці, які воюють у складі Збройних сил України, переховуються «за спинами у дітей» у київських лікарнях на вулиці Богатирській 30 і 32. Він додав, що на «терористів» чекає «заслужена кара за законами воєнного часу».
Утім, це фейк. Немає доказів, що у медзакладах перебували військові ЗСУ, натомість керівниця однієї з лікарень та журналісти вказують, що в будівлі отримували лікування лише цивільні.
За адресою вулиця Богатирська, 30 дійсно розташована Київська міська дитяча клінічна лікарня №1, а на вулиці Богатирська, 32 — Київська міська клінічна шкірно-венерологічна лікарня. Однак немає ознак, що в одному з цих медзакладів перебували військові ЗСУ.
Після погроз Тертеля та ризику ракетного обстрілу, обидві медустанови вирішили евакуювати в інші медзаклади столиці. «В умовах постійних ракетних ударів ми не можемо ризикувати. А батьки дітлахів мають бути спокійні і впевнені в безпеці своєї малечі», — повідомили в Київській міській державні адміністрації (КМДА).
До дитячої лікарні прибув мер столиці Віталій Кличко. Він знімав відео на її фоні, однак у кадрі не видно військових, які б евакуювались із лікарні. Також на місце прибули українські та іноземні журналісти. У сюжеті «Суспільного» видно, як з медустанови виходять лише батьки з дітьми. На місце прибули й журналісти Washington Post, які підтвердили, що немає жодних ознак того, що в приміщенні надавали допомогу військовослужбовцям.
Фото з евакуації Київської міської дитячої лікарні №1. Джерело: «Суспільне»
Директорка Київської міської дитячої клінічної лікарні №1 Євгенія Григор’єва заявила, що у лікарні не було українських військовослужбовців, а заява голови КДБ Білорусі — це дезінформація. Вона додала, що всіх дітей з відповідними патологіями перевели на лікування в інші медзаклади. Дітей при евакуації супроводжував медичний персонал. Після пацієнтів також збирались вивозити медичне обладнання.
Київська міська клінічна шкірно-венерологічна лікарня розташована у 450 метрах від дитячої лікарні №1, тому як би там дійсно були б військові, журналісти могли б помітити їхню евакуацію. Натомість таких повідомлень не було. До того ж у СБУ повідомили, що будь-які заяви представників білоруської влади щодо міфічних терористів, які нібито перебувають в українських лікарнях, є проявом інформаційно-психологічних спецоперацій рф.
Окрім цього, навіть якби у лікарні дійсно перебували поранені військові, обстріл медустанови вважався б воєнним злочином. Оскільки військові або цивільні, які потребують медичної допомоги та утримуються від будь-яких ворожих дій, захищені міжнародним гуманітарним правом.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний