НЕПРАВДА: Світлина з таємно захопленим росією комплексом Patriot на дорогах Китаю

НЕПРАВДА: Світлина з таємно захопленим росією комплексом Patriot на дорогах Китаю

31 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
227

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють світлину нібито пускової установки зенітно-ракетного комплексу Patriot на дорозі в Китаї. Стверджується, що ЗРК начебто транспортують для подальшого вивчення його технічних характеристик. У дописах фейкороби спекулюють, як Patriot міг опинитися в Китаї: припускають, що або його таємно захопили росіяни в Україні і передали Китаю, або українські військові, що обслуговували комплекс, самі продали його росії. 

Утім, це — неправда. На фото зображений макет, який Китай вірогідно використовує для проведення навчань.

Скриншот публікації

Полковник у відставці Девід Шенк, колишній керівник Школи зенітної артилерії армії США у Форт-Сіллі, у коментарі військовому виданню The War Zone розповів, що насправді на світлині зображений макет ЗРК Patriot PAC-3. Експерт стверджує, що про це свідчить напис «Inert» (з англ. «неактивний») на лівій частині установки. Зброю з такою позначкою зазвичай використовують як макет або експонат на виставках.

Зверху скриншот установки Patriot з допису фейкоробів, внизу установка Patriot під час спільних ізраїльсько-американських навчань «Ялівцева кобра» у 2018

Крім цього, Patriot на зображеннях фейкоробів має подвійні колеса. На справжньому ЗРК колеса одинарні. 

Зверху скриншот установки Patriot із допису фейкоробів, внизу фото ЗРК Patriot Збройних сил Німеччини

До того ж на світлині пропагандистів відсутні частини установки, необхідні для її бойового застосування — генератор та кабелі. Макет, який помітили на дорогах Китаю, менш деталізований.

Зверху скриншот установки Patriot із допису фейкоробів, внизу фото справжнього ЗРК Patriot 

Полковник Девід Шенк також відзначає ідеальну чистоту макету Patriot. Українські пускові установки, як і інші під час навчань або бойової роботи, забруднюються, коли їдуть по асфальту або ґрунтових дорогах.

Армії світу створюють макети зразків озброєння своїх можливих противників для того, щоби проводити навчання. Китай теж відомий тим, що виготовляє макети американської зброї. Україна будує копії західної техніки для того, щоб ввести ворога в оману та приховати місця розміщення справжніх систем. 

Ні в українських, ні в західних надійних ЗМІ немає повідомлень про те, що росії вдалося захопити  Patriot, або що Україна могла перепродати комплекс. США неодноразово зазначали, що не виявили жодних доказів того, що зброя, яку вони надали Києву, потрапила за межі України. Наприклад, заступник речника Державного департаменту Сполучених Штатів Ведант Пател заявив, що наразі відсутня будь-яка достовірна інформація, яка могла б вказувати на крадіжку або потрапляння в чужі руки зброї, наданої Україні від початку війни. Прессекретар Пентагону генерал-майор Пет Райдер також стверджував, що немає жодних достовірних доказів незаконного перенаправлення з України передової конвенційної зброї, наданої США.

Поширення фейків про те, що військова техніка, яку передають Україні, опиняється у ворога і досліджується, спрямоване на те, щоб Україна втратила довіру партнерів та отримувала менше підтримки у відсічі російської агресії. Раніше ми спростовували інформацію про те, що Україна нібито продала західну зброю бойовикам ХАМАС.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний