НЕПРАВДА: Дружина нападника на прем'єр-міністра Словаччини Фіцо була біженкою з України та підмовила чоловіка на замах

НЕПРАВДА: Дружина нападника на прем’єр-міністра Словаччини Фіцо була біженкою з України та підмовила чоловіка на замах

31 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
237

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ресурси поширюють інформацію, нібито дружина Юрая Цинтула, який здійснив замах на прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, була біженкою з України. Пропагандисти стверджують, мовляв, саме вона підмовила чоловіка влаштувати напад, бо Роберта Фіцо відмовлявся надсилати допомогу Україні. Також письменник буцімто мав проукраїнські погляди та  виходив на мітинги на підтримку України, що підтверджує прикріплене відео у пості.  

Однак це неправда. Дружина Цинтули не була біженкою з України, це підтвердив голова поліції Словаччини. Немає підстав стверджувати, що нападник стріляв, щоб помститись Фіцо за не надання допомоги Україні.

Скриншот допису

15 травня 2024 року 71-річний словацький письменник Юрай Цинтула вчинив замах на  прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, вистріливши з пістолета. Через отримані поранення політику зробили кілька операцій, на момент написання статті його стан покращувався. Цинтулу затримали одразу після інциденту, міністр оборони Словаччини повідомив, що напад був «політично вмотивованим». 20 травня у поліції заявили, що також розглядають версію, що напад міг бути організований групою людей. 

Дружину стрільця відвезли на допит до поліції. Голова поліції Словаччини Любомир Солак сказав, що інформація про те, що партнеркою нападника була жінка з України «це обман». За словами сусідів Цинтули, пара живе разом вже не один десяток років. Дружина Цинтули раніше працювала вчителькою в школі в місті Левиці, а зараз перебуває на пенсії. Вони не згадували, що жінка була українкою.

24 квітня 2024 року чоловік, дуже схожий на Цинтулу, був на мітингу проти уряду Фіцо та закриття медіа, вигукував «Хай живе Україна!». Однак назвати Цинтулу повністю проукраїнським складно. Адже у 2016 році він писав дописи для фейсбук-сторінки незареєстрованого воєнізованого угрупування «Словацькі бранці» («Slovenskí Branci»). Словацькі журналісти вказували, що організація співпрацювала зі словацьким відділенням байкерського угруповання «Нічні вовки», а її членів навчали колишні співробітники російського спецназу.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо дійсно робив суперечливі заяви щодо України та виступав проти надання їй військової допомоги. Зокрема він закликав пожертвувати частиною українських територій, аби досягти миру з росією та звинувачував «українських неонацистів» у початку війни у 2014 році.

1. Фото Цинтули; 2. фото чоловіка на акції проти уряду Словаччини у квітні 2024 року

Сам Цинтула повідомив, що стріляв у Фіцо, оскільки не згоден з політикою, яку той проводив. Зокрема він вказав, що виступає проти ліквідації кількох словацьких медіа та проти звільнення з посади словацького судді Яна Мазака. Нині йому загрожує 25 років ув’язнення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний