ФЕЙК: В Україні запустили бот, куди можна поскаржитися на сусіда, у якого постійно є світло

ФЕЙК: В Україні запустили бот, куди можна поскаржитися на сусіда, у якого постійно є світло

20 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
306

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

На тлі відключень електроенергії через російські обстріли пропагандисти заявляють, нібито в Україні запустили бот «Знайти порушника». Основна мета боту — збирати «доноси» на сусідів. Тобто кожен, у кого відсутня електроенергія, може написати у бот інформацію про сусіда, у якого цілий день горить світло або працює пральна машинка. Далі цю інформацію бот передає дільничному, який має «провести бесіду» із цивільним. 

Це — фейк. Офіційні органи не повідомляли про запуск такого бота. Бот не перевіряє адресу, яку вводить користувач, та не запитує особисті дані, зокрема місто або принаймні область. 

Скриншот публікації

У телеграмі справді існує бот «Знайти порушника». Однак він створений, ймовірно, росіянами, для висміювання українців, або іншими користувачами у гумористичних цілях. Бот не запитує жодних особистих даних, які б допомогли перевірити користувача,  — номеру телефону, місто або номер особового рахунку, який присвоюють під час укладання договору з електропостачальником. 

Ми запустили бот, але написали випадкову вулицю у москві — Усієвича, 2. Бот одразу повідомив, що нібито надіслав цей запит дільничному. Після цього ми знову написали боту вулицю, але вже із назвою, якої насправді не існує. Відповідь бота була такою ж, як і попередня. 

Скриншот відповіді бота «знайти порушника» 

Жодне відомство, як-от Міністерство енергетики або Міністерство цифрової трансформації, не повідомляли про запуск такого бота на офіційних сайтах або на сторінках у соціальних мережах

Крім того, немає «привілейованих» споживачів електроенергії.  Загалом усіх споживачів можна умовно поділити на дві групи — критична інфраструктура та інші користувачі (побутові споживачі та бізнес). Кожна група підв’язана до певної лінії електромереж, яку почергово вимикають та вмикають. Саме тому в одному будинку відсутня електроенергія, тоді як в сусідньому вона може бути, адже забезпечується від іншої лінії. Незначна кількість будинків можуть розташовуватися на одних лініях з критичною інфраструктурою, тому відключення для них не діють. Або ж людина може мати додаткове живлення завдяки генератору або зарядним станціям.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний