Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють сюжет, ніби з телеканалу ICTV, у якому йдеться, що американський блогер MrBeast запустив «онлайн-додаток» для українців, щоб вони «могли розбагатіти». У етері також додали цитату блогера щодо запуску застосунку: «Все просто: завантажуєш додаток, вносиш депозит та отримуєш свої кошти. Люди спочатку не вірять, що це насправді, але коли вони виводять першу суму на карту — вони в шоці».
Однак це фейк. MrBeast не анонсував запуск цього застосунку, численні неточності у відео вказують, що відео підробили. Телеканал ICTV не публікував рекламу азартних ігор.
Скриншот допису
На підробку відео вказує низка деталей. Зокрема голос «ведучої» звучить неприродно, а міміка не збігається зі сказаним. Також у відео, яке поширили, заголовок сюжету «Допомога українцям» написаний у лапках, хоча зазвичай ICTV їх не додає. Також шрифт заголовка відмінний від того, який зазвичай телеканал використовує у своїх етерах.
Новинна стрічка у фейковому ролику рухається швидше, ніж у справжніх етерах. У проміжку між новинами на стрічку зазвичай додають логотип каналу — помаранчеву зірку в білому прямокутнику, натомість у підробному відео цього елемента немає, а на стрічці з’являється лише одна новина про запуск застосунку. Хоча зазвичай у новинній стрічці можна побачити кілька новин, а не лише інформацію з поточного сюжету.
Зверху — фейкове відео; знизу — етер телеканалу ICTV
Слова MrBeast звучать дещо незв’язно, спершу він звертається до глядача в однині, а потім закінчує речення, звертаючись у множині: «Завантажуй мій додаток, отримай до 200 тисяч гривень та 250 фріспінів на перший депозит та насолоджуйтесь грою». До того ж у відео ні ведуча, ні сам MrBeast не вказують назву застосунку, тому незрозуміло, як глядачі телеканалу зможуть знайти його. Наприкінці фейкового відео додали посилання, за яким можна завантажити гру в Google Play й App Store, тож, за логікою, рекламу застосунку мали б опублікувати у соцмережах телеканалу. Утім, ні в інстаграмі, ні у фейсбуці, ні на ютуб-каналі ICTV немає цього ролика.
Згідно з українським законодавством, рекламування азартних ігор на телебаченні з 6 до 23 години заборонене. Під час публікації такої реклами має бути відповідне попередження про те, що азартні ігри викликають залежність. Ця інформація повинна займати не менш ніж 15% обсягу всієї реклами та окрім текстового супроводжуватись звуковим сповіщенням. Натомість у ролику, який поширили у мережі відповідної інформації немає. Також за законом медіа не можуть просувати думку, що виграти в азартну гру легко, а цей спосіб заробітку може стати альтернативою роботі. У той час, як у цій рекламі блогер гарантує величезні прибутки із мінімальною кількістю зусиль. Тож, якби ICTV дійсно опублікував таку рекламу, Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) мала б оштрафувати телеканал.
За зворотним пошуком ми встановили, що насправді кадри з MrBeast взяли з його інтерв’ю виданню Forbes, опублікованому у листопаді 2022 року. У інтерв’ю блогер не згадував про запуск застосунку.
Зверху — фейкове відео; знизу — інтерв’ю MrBeast для Forbes у листопаді 2022 року
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний