Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито 31 липня 2024 року у Києві на Софіївській площі пройшов мітинг палестинської діаспори як реакція на вбивство лідера політичного крила ХАМАС Ісмаїла Ханії.
Однак це неправда. Українські чи міжнародні медіа, а також Посольство Палестини в Україні не повідомляли про проведення відповідної акції. Фейкомети використали кадри із мітингу на підтримку Палестини в Києві за 2021 рік.
Скриншот допису
31 липня лідера політичного крила ХАМАС Ісмаїла Ханію, який приїхав на інавгурацію нового президента Ірану Масуда Пезешкіана, вбили в Тегерані. ХАМАС заявив, що відповідальним є Ізраїль, однак ізраїльські посадовці на момент написання статті не коментували інцидент.
ХАМАС («Рух ісламського опору») — радикальне воєнізоване угрупування, що базується у Секторі Гази на східному узбережжі Середземного моря між Ізраїлем та Єгиптом. Рух виник у 1987 році, від самого заснування його прибічники ставили за мету знищення держави Ізраїль та створення на її території ісламської палестинської держави. Низка країн, серед яких Ізраїль, Канада, США, Японія та Європейський Союз, визнали ХАМАС терористичною організацією.
По-перше, фейкомети помилились із назвою площі, де нібито проходив мітинг. Дзвіниця Михайлівського монастиря з відео знаходиться на Михайлівській, а не Софіївській площі. По-друге, 31 липня вдень у Києві була хмарна погода, синоптики відзначали, що невелике прояснення спостерігалося лише вранці. Натомість годинник на дзвіниці Михайлівського монастиря показував близько 5 години вечора, у цей час небо мало б бути вкритим хмарами, натомість у відео сонячна погода.
Скриншот відео
Ми встановили, що мітинг організований палестинською діаспорою в Україні на підтримку Палестини насправді проходив у Києві на Михайлівській площі 22 травня 2021 року.
Новий виток ескалації між Ізраїлем та Палестиною почався 10 травня 2021 року, коли євреї святкували «День Єрусалиму», відзначаючи захоплення Східного Єрусалиму в арабо-ізраїльській війні 1967 року. Паралельно у районі Шейх-Джарра у Східному Єрусалимі де кілька палестинських сімей опинилися під загрозою виселення з будинків, на які претендують євреї в рамках довготривалої судової справи. Зіткнення між палестинцями та ізраїльською поліцією розпочались біля мечеті Аль-Акса.
У відповідь бойовики ХАМАС завдали ракетного удару по Єрусалиму, Ізраїль вдався до симетричних дій. Це загострення стало найбільшим з 2014 року та тривало до 21 травня 2021 року. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини під час ескалації загинув 261 палестинець, у тому числі 67 дітей і 41 жінка, понад 2200 палестинців отримали поранення. В Ізраїлі загинули 13 людей, у тому числі двоє дітей, ще 710 отримали поранення. Діаспори палестинців у різних країнах почали виходити на акції, закликаючи припинити насилля.
Медіа, Посольство Палестини в Україні та учасники акції тоді публікували відео із заходу. На те, що пропагандисти взяли уривки відео із мітингу, який проходив не у 2024 році, а у 2021 році вказують кілька деталей. Зокрема люди на обох відео вдягнуті однаково: чоловік у червоній жилетці та світло-синіх штанах, хлопець у чорній футболці та білих штанах, чоловік у бірюзовій футболці з куфією (чоловіча хустка на голову, яку носять в арабських країнах), чоловік у чорно-білій футболці, чоловік у білій кофті, блакитних джинсах та коричневих кросівках тощо.
Також на відео видно прапори Палестини, України та АР Крим, ідентичні прапори є й у відео з акції 2021 року. Також на обох відео видно один і той же плакат із зображенням дітей, які постраждали від бойових дій. Праву частину плаката тримає той же чоловік, одягнений у жовту футболку та чорні штани.
Окрім цього, надійні українські, міжнародні медіа, місцева влада не повідомляли про проведення подібної акції у Києві 31 липня 2024 року. Також про мітинг на підтримку Палестини не писали на сайті чи в соцмережах Посольства Палестини в Україні.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний