БЕЗПІДСТАВНО: Законопроєкт №11214 — спроба легалізувати керування F-16 іноземними пілотами

БЕЗПІДСТАВНО: Законопроєкт №11214 — спроба легалізувати керування F-16 іноземними пілотами

31 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
265

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито Міноборони України підтримало законопроєкт про створення приватних військових компаній. Відомство зробило це для того, аби буцімто легалізувати західних льотчиків, які керуватимуть переданими Україні винищувачами F-16.

Твердження росіян є безпідставними. У законопроєкті не вказують, що оборонна компанія матиме авіацію. Також документ перебуває лише на стадії обговорення, тож його можуть виправити або взагалі не ухвалити.

Скриншот публікації

13 червня 2024 року Міністерство оборони України із зауваженнями підтримало законопроєкт №11214 про міжнародні оборонні компанії. У документі вказують, що міжнародна оборонна компанія —  це створена і зареєстрована в Україні організація, яка на підставі ліцензії надає оборонні послуги за кордоном та бере участь в обороні України.

У пояснювальній записці автори законопроєкту прогнозують, що ухвалення документа посилить захист територіальної цілісності України, а також розв’яже проблему із працевлаштуванням демобілізованих військових. Працівниками міжнародних оборонних компаній зможуть стати громадяни України, іноземці або особи без громадянства від 21 року, які мають щонайменше рік досвіду служби в українських військових формуваннях. Надалі у таких компаніях вони зможуть охороняти майно, організовувати безпеку певних осіб чи компаній, проводити тактичну підготовку, розміновувати території тощо.

Проте заяви, буцімто в таких компаніях зможуть працювати іноземні пілоти F-16, є безпідставними. По-перше, законопроєкт перебуває лише на етапі обговорення та не проходив голосування у парламенті. Тож його ще можуть виправити або взагалі не ухвалити. Міністерство оборони також вказало, що законопроєкт потребує доопрацювання.

По-друге, у законопроєкті не вказують, що міжнародна оборонна компанія матиме авіацію. У переліку техніки є лише наземні засоби (броньована колісна та гусенична техніка, машини розмінування тощо), а в переліку озброєння — легке озброєння. Так, наземна техніка може мати озброєння не більше великокаліберного кулемета або протитанкового ракетного комплексу. Натомість винищувачі F-16 можуть використовувати важке озброєння, як-от далекобійні бомби або ракети.

Озброєння та техніка компанії, вказані у законопроєкті

Думку, що західні пілоти зможуть керувати F-16 в Україні висловлював американський сенатор Ліндсі Грем від Республіканської партії, який завітав до Києва разом з іншим сенатором — Річардом Блументалем — 12 серпня 2024 року. Так, Ліндсі Грем під час виступу сказав, що Володимир Зеленський повідомив їм, що «прагне зміцнити Повітряні сили, створивши програму із залучення відставних пілотів F-16 з країн НАТО». Тож за словами Грема, Україна може залучити до керування літаками F-16 американських пілотів на пенсії, поки українці навчатимуться за кордоном. 

Однак сам Володимир Зеленський не робив публічних заяв щодо цього. До того ж це лише думка сенатора, яка не відображає офіційної позиції Білого Дому, адже ніхто з адміністрації Джо Байдена не повідомляв про такі плани. Не можна стверджувати, що винищувачами F-16 справді керуватимуть західні пілоти.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний