НЕПРАВДА: Фото українського військового, який втратив кінцівки у бою

НЕПРАВДА: Фото українського військового, який втратив кінцівки у бою

13 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
483

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють світлину нібито українського військового з підписом про те, що він втратив у бою руку й ноги. У нього ювілей, але бійця ніхто не привітав, тож у дописі військовий просить поздоровити його.

Однак це неправда. На фото ізраїльський поліціянт, який координував евакуацію цивільних під час нападу ХАМАСу 7 жовтня 2023 року. 

Скриншот допису

За допомогою інструмента PimEyes ми з’ясували, що на фото насправді не український військовий, а ізраїльський офіцер поліції Ігаль Сінгер. Під час вторгнення бойовиків ХАМАСу до Ізраїля 7 жовтня 2023 року Сінгер координував евакуацію людей із фестивалю, який проходив поблизу Сектора Гази. Він перекрив дорогу до міста Сдерот, яке захопили терористи, та спланував безпечний виїзд понад 500 людей із кібуца Реїм, куди просувався ХАМАС. 

Скриншот інтерв’ю з ізраїльським поліціянтом Ігальом Сінгером 

Поліціянт очолив колону із цивільних авто, вивізши їх у безпечне місце, після чого повернувся до Реїма для протистояння з бойовиками. Чоловік приєднався до групи правоохоронців, під час бою терористи простелили обидві його ноги. Сінгера  доправили до госпіталю, звідки він, відповідаючи на питання журналістів, заплакав, бо вважав, що міг би врятувати більше людей. Пізніше стало відомо, що ХАМАС вбив 364 людини, які перебували на фестивалі.

ХАМАС («Рух ісламського опору») — радикальне воєнізоване угрупування, що базується у Секторі Гази на східному узбережжі Середземного моря між Ізраїлем та Єгиптом. Рух виник у 1987 році, від самого заснування його прибічники ставили за мету знищення держави Ізраїль та створення на її території ісламської палестинської держави. Низка країн, серед яких Ізраїль, ЄС, Канада, США, Японія, визнала ХАМАС терористичною організацією.

Автори фейкового допису навмисно вказали, що на фото український військовий, аби якомога більше людей прокоментували пост. Часто для цього також використовують реальні або згенеровані штучним інтелектом фото літніх людей чи дітей та додають текст, покликаний викликати співчуття. 

Утім, коментарі, лайки та поширення потрібні не «військовому», а модераторам груп у соцмережах, аби набрати більше переглядів та підписників. Такі спільноти можуть куруватися російськими спецслужбами, які час від часу публікують на сторінці фейки та наративи, вигідні кремлю та покликані дестабілізувати ситуацію в Україні. Тому не варто репостити, лайкати чи коментувати такі дописи, натомість краще поскаржитись на публікацію адміністрації соцмережі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний