Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
З посиланням на американське видання The Washington Post російські телеграм-канали пишуть, що моральний дух українців начебто підірваний «невдачами» на фронті. Психіку українців вражають і російські удари по енергосектору, тож чиновники буцімто бояться протестів громадян, які залишаться взимку без світла. Крім того, в Україні вже нібито збільшується кількість невдоволених іноземними партнерами.
Це — маніпуляція. Автор пише, що удари рф по енергетиці вплинуть на психіку українців, але нічого не згадує про побоювання чиновників щодо протестів через це.
Скриншот публікації
26 вересня 2024 року видання The Washington Post справді опублікувало статтю, у якій написало, що російські удари по енергетиці вплинуть на «підірваний моральний стан українців після 2,5 років великої війни та невдач на фронті». Також автор наводить різні сценарії щодо енергетики, які прогнозують експерти для України взимку. Найкращий — 4 години відключення на добу, найгірший — до 20 годин без світла в розпал зими. The Washington Post не вказує джерело таких сценаріїв, однак раніше схожі розрахунки публікувала Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні. За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, вони викликали фахівців ООН, щоб зʼясувати, звідки ці дані, але ті не надали реальних аргументів.
Дійсно, в матеріалі описують, що відключення електроенергії вплинуть на психіку українців, зокрема люди можуть перестати донатити на армію, стати пригніченими і злими. За словами директора Київського міжнародного інституту соціології Антона Грушецького, це може спричинити більше конфліктів серед людей, ніж зазвичай. Однак у статті The Washington Post не згадують нічого про побоювання чиновників щодо протестів, які можуть спричинити відключення світла.
Такими заявами росіяни намагаються перекласти відповідальність за свої обстріли та показати, буцімто в невдоволенні українців через відключення винні «чиновники», які не подбали про відновлення електростанцій.
У дописі росіяни також вказують, що кількість тих, то готовий на поступки рф — зростає. Це правда. Опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведене в травні 2024 року, показало, що 32% готові поступитися територією. Наприкінці травня 2023 року ця частка складала лише 8-10%. Та попри це, наразі більша частина опитаних, а саме 55%, все одно виступають проти жодних територіальних поступок.
Крім того, росіяни перекрутили заяви щодо «невдоволення» іноземними партнерами. Ексдепутатка Верховної Ради Вікторія Войціцька в статті не стверджує, а лише припускає, що невдоволення західними партнерами може зрости в разі, якщо вони не нададуть додаткові системи ППО. Утім, згідно з останніми опитуваннями, переважна більшість українців навпаки позитивно ставиться до іноземних партнерів.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний