У мережі поширюють інформацію про те, що патогенність (здатність викликати хворобу) та смертельна дія вірусів ніколи не були доведені. Автор повідомлення також ставить під сумнів саме існування вірусів та стверджує, що методи їх виявлення – тести на антитіла та ПЛР-тести – «сумнівні».
При цьому в публікації посилаються на книгу журналіста Торстена Енгельбрехта та доктора Клауса Кенляйна «Вірусоманія», в якій заперечується існування вірусів. Автори стверджують, що їхня патогенність і смертельна дія так ніколи і не були доведені. У той же час вони вважають, що замість вірусів в організмах людей виявляють частинки, які виробляють клітини у відповідь на фактори стресу – наркотики, пестициди, важкі метали чи недоїдання.
Однак ці твердження антинаукові. За приблизними оцінками вчених, на планеті існує близько 10 нонільйонів видів вірусів (один нонільйон – цифра з тридцятьма нулями). Більшість цих патогенів здатні відтворюватися і підтримувати життєдіяльність лише з допомогою клітин інших організмів, зокрема людських клітин.
Відомі понад 200 вірусів, здатних викликати захворювання у людей. Вчені ідентифікують віруси, що викликають хвороби, ізолюючи вірус із організму зараженої людини та секвентуючи його генетичний матеріал.
Віруси та їхній вплив на сусідні клітини візуалізують за допомогою електронної мікроскопії. Їхню здатність викликати захворювання підтверджують, тестуючи ізольовані віруси на моделях тварин. Сучасні методи дослідження навіть дозволяють вченим виявляти, які саме білки вірусу потрапляють у клітини організму людини та викликають симптоми захворювання.
Наприклад, у випадку SARS-CoV-2, що викликає коронавірусну хворобу, безпосередньо вірус виділили у грудні 2019 року, а в лютому вчені проаналізували геном із 10 022 зразків. Американські центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) заявили, що SARS-CoV-2 був згодом ізольований у їх лабораторії і з тих пір доступний для всіх дослідників та науковців. Тому стверджувати, що цього вірусу немає (як і решти), немає сенсу.
Те, що деякі віруси (наприклад, кір, поліомієліт, сказ, жовта лихоманка та інші) можуть бути смертельними для людей, було неодноразово доведено науковими дослідженнями та епідеміологічними даними. А вірус віспи в «Журналі вірусології» (Journal of virology) Американського товариства мікробіології взагалі називають «найбільшим убивцею людства». Також станом на 5 лютого 2021 року у світі зафіксували близько 2,3 млн. смертей від захворювання COVID-19, викликаного новим коронавірусом SARS-CoV-2 (динаміку можна відстежувати тут).
VoxCheck вже неодноразово спростовував фейки про неефективність ПЛР-тестування. Схоже хибне твердження про те, що під час тестування хворих виявляють не вірус, а деякі частини клітин організму, що виділяються через стрес, ми вже спростовували тут. Це неправда: під час ПЛР-тесту виявляють РНК вірусу, тобто його генетичний матеріал. Ця методика дозволяє відрізняти конкретні віруси з інших.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний