Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють допис новопризначеного посла України у Польщі Василя Боднара у твіттері (X). У ньому він нібито пише, що сучасні поляки недостойні пам’яті своїх предків, які чотири століття тому тримали в облозі москву. «Польща не надає Києву МіГ-29, відмовляється збивати російські ракети над Україною, вважає Бандеру нацистом і злочинцем», — нарікає Боднар на слабку підтримку Києва у війні з росією. У російських каналах коментують, що новий посол розпочав роботу з дипломатичного скандалу.
Утім, це — фейк. Василь Боднар не публікував цей допис.
Скриншот допису
4 листопада Василь Боднар взагалі не публікував ніяких заяв на своїй сторінці у X. Згадки про цей допис немає в жодних українських медіа, він з’являвся тільки у російських пропагандистських каналах.
Скриншот, що поширюють пропагандисти, також викликає підозру. Він однаковий в усіх дописах, де з’являвся: збігається час публікації (4 години тому), кількість переглядів, вподобайок та поширень. Малоймовірно, що вони були б ідентичними на скриншотах різних користувачів. Отже, фейкороби поширюють однаковий підроблений скриншот.
До того ж Василь Боднар ще не взявся до виконання обов’язків посла у Польщі, як пишуть пропагандисти. Президент Зеленський підписав указ про його призначення 25 жовтня 2024 року, однак до фактичного вступу на посаду пройде деякий час. Посол починає роботу з моменту вручення вірчих грамот главі іноземної держави, також копії вірчих грамот вручаються представникам МЗС. У випадку Польщі має відбутися офіційна церемонія за участі президента Анджея Дуди, і тільки після неї Василь Боднар вступить на посаду. Наприклад, між призначенням експосла України у Польщі Василя Зварича та церемонією вступу на посаду минуло майже пів року.
А поки Василь Боднар ще працює на своїй попередній посаді посла України в Туреччині. Про це свідчать соцмережі дипломата та посольства України в Туреччині. Наприклад, вже після підписання указу про нове призначення та за 2 дні до фейкового допису він відвідав презентацію книги в ранзі посла України в Туреччині.
Прокремлівські телеграм-канали не вперше поширюють підроблені скриншоти дописів, щоб дискредитувати українських дипломатів. Раніше ми спростовували фейк, нібито ексміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у X закликав Ізраїль до деескалації конфлікту з Іраном, оскільки запаси ресурсів у США обмежені.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний