ФОТОФЕЙК: Україна набирає людей для участі в мітингах у Грузії

ФОТОФЕЙК: Україна набирає людей для участі в мітингах у Грузії

14 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
135

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Україні набирають людей для участі в мітингах у Грузії та обіцяють оплату у розмірі 100, а учасникам із прапором — 150. Також в оголошенні вказують, що чоловікам буцімто допоможуть виїхати з України.

Це фотофейк. На оригінальній об’яві розміщена інформація про концерт співачки Надії Дорофєєвої та Dance Way у 2021 році. 

Скриншот публікації

Зворотний пошук цього фото у гуглі показав, що росіяни підробили оголошення. Оригінальну світлину з ним опублікувало рівненське медіа 0362.ua у 2021 році. На ньому — анонс концерту в Рівному української співачки Надії Дорофєєвої та студії танцю і вокалу Dance Way. 

Оригінальне фото оголошення про концерт Надії Дорофєєвої та Dance Way. Джерело: рівенське медіа 0362.ua

Також помітно, що справжнє зображення відредагували й в інших місцях. На фото росіян інші ворота та асфальт. А другий поверх будівлі справа має інший вигляд, при редагуванні додали димар на даху будинку. Фейкове оголошення має нерівні краї та частково «зливається» з іншим оголошенням.

Скриншот оголошення росіян із відміченими відредагованими частинами

Парламентські вибори в Грузії відбулися 26 жовтня 2024 року. За даними Центральної виборчої комісії, перемогу здобула керівна партія «Грузинська мрія», набравши 53,9% голосів. Опозиційні партії, такі як «Єдність — Національний Рух» та «Коаліція за зміни», отримали близько 10% і 11% відповідно.

Опозиція не визнала цих виборів і вийшла на акції протесту. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі також назвала вибори сфальсифікованими і закликала до протестів. Це призвело до масових мітингів у Тбілісі, де тисячі людей вийшли на вулиці, протестуючи проти проросійської партії «Грузинська мрія»​. Порушення на виборах підтверджували спостерігачі від ЄС, Парламентської асамблеї Ради Європи та Держдепартамент США.

До того ж саме росія намагалася вплинути на вибори в Грузії. Напередодні голосування пропагандисти поширювали різну дезінформацію, як-от про організацію Заходом «перевороту» у країні. Безпосередньо під час виборів кремлівський «журналіст» Алєксандр Малькевич перебував у Тбілісі, звідки розповідав про «бажання» грузинів «жити мирно і співпрацювати» з росією.

Тобто росія здебільшого звинувачує Україну у тому, що робить сама. Зокрема, в цьому випадку перекладає відповідальність за втручання у вибори з себе на Україну.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний