МАНІПУЛЯЦІЯ: Верховна Рада розглядає законопроєкт, який забороняє використовувати готівку для великих покупок

МАНІПУЛЯЦІЯ: Верховна Рада розглядає законопроєкт, який забороняє використовувати готівку для великих покупок

22 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
167

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію нібито Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт, згідно з яким Національний банк України (НБУ) встановить ліміт на готівкові розрахунки. Відтак нерухомість, автомобілі та дорогу техніку можна буде придбати лише за допомогою банківських карток. У такий спосіб буцімто прагнуть вивести з тіні заощадження українців, які часто зберігають готівку вдома.

Утім, це маніпуляція. Адже це новина за 2012 рік, саме тоді відповідний законопроєкт ухвалили у першому читанні. Нині в Україні діють ліміти на розрахунок готівкою, але під час повномасштабного вторгнення їх не змінювали і влада не повідомляла, що планує це зробити.

Скриншот статті

У статті немає посилання на законопроєкт та не вказана його повна назва, лише загальне формулювання — «законопроєкт про платіжні системи». Натомість першоджерелом новини вказане видання Знай.UA. У матеріалі медіа також немає посилань на відповідне рішення парламенту. 

За ключовими словами нам не вдалось знайти інформацію про цей законопроєкт на сайті Верховної Ради. Новину опублікували 23 жовтня, однак протягом цього часу надійні медіа не поширювали інформацію про обмеження готівкових розрахунків.

У статті навели слова двох експертів — Віктора Чумака з Інституту публічної політики та юриста Олексія Христофорова. У мережі дійсно є коментарі обох фахівців щодо встановлення лімітів на готівкові рахунки для фізосіб та бізнесу. Але вони робили ці заяви у 2012 році, коли такий законопроєкт дійсно розглядали. Слова Чумака про те, що ліміт, імовірно, становитиме 20 тисяч грн, тоді публікувало російське видання «Независимая газета». Хоча надійні українські медіа не поширювали ці слова фахівця.  

Також нам не вдалось знайти коментар Христофорова, який він нібито дав виданню «Економічна правда», мовляв, за різними оцінками українці зберігають вдома близько $80 млрд. Він дійсно коментував законопроєкт для вказаного видання, але не згадував про $80 млрд. Інші медіа, окрім «Независимой газеты», не публікували цю заяву юриста. 

На неактуальність новини вказує і те, що законопроєкт нібито мали б ухвалити «восени, після виборів». Хоча під час воєнного стану проводити вибори заборонено. Також у матеріалі зазначили: «зараз часто говорять про суму 20 тисяч грн (приблизно $2,5 тисячі) як максимальну для готівкових розрахунків». Натомість за нинішнім курсом 20 тисяч грн — це $482.

У липні 2012 року законопроєкт «Щодо функціонування платіжних систем та розвитку безготівкових розрахунків» пройшов перше читання, а в медіа обговорювали його можливі наслідки. У вересні того ж року Верховна Рада його ухвалила.

Закон мав на меті сприяти масовому впровадженню безготівкової оплати в Україні, що своєю чергою, могло б сприяти детінізації економіки. Тодішній член Ради Незалежної асоціації банків України Віктор Лисицький вказував, що документ може зменшити кількість зарплат «у конвертах» та хабарів, які платять та отримують лише готівкою.

Зокрема закон надав право НБУ встановлювати граничні суми розрахунків готівкою для фізичних, юридичних осіб та ФОПів. Після його ухвалення Нацбанк встановив ліміти, які надалі змінювали. Нині для всіх готівкових розрахунків встановлені обмеження залежно від розміру таких операцій та їхніх учасників. Відтак суб’єкти господарювання (підприємці) можуть розраховуватися готівкою протягом дня за однією чи кількома платіжками:

  • між собою — до 10 тисяч грн;
  • з фізичними особами — до 50 тисяч грн.

Для фізичних осіб діють такі обмеження:

  • з бізнесом – до 50 тисяч грн протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами;
  • з іншими фізичними особами – до 50 тисяч грн за договорами купівлі-продажу, посвідченими нотаріально.

Переказати понад 50 тисяч грн готівки на інший рахунок можна через термінал.

Під час воєнного стану розміри обмежень не змінювались, депутати не повідомляли, що планують їх переглядати.

Раніше ми спростовували фейк, нібито у програмі «Сніданок з 1+1» повідомили про заборони готівки в Україні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний