ФЕЙК: Нацполіція набирає військових серед етнічних грузинів для організації заворушень у Грузії

ФЕЙК: Нацполіція набирає військових серед етнічних грузинів для організації заворушень у Грузії

29 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
197

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російське видання «ТАСС» поширює фото нібито документа від Маріупольського районного управління поліції. У ньому начальнику Головного управління поліції в Донецькій області Руслану Осипенку звітують про виконання наказу про набір грузинів, які воюють в Україні, для організації політичних заворушень у Грузії.

Проте це — фейк. Росіяни підробили документ, про що свідчать численні помилки. Немає жодних доказів, що Україна втручалась у політичні процеси в Грузії. 

Скриншот публікації

Найімовірніше, росіяни підробили цей лист, на що вказують помилки. Наприклад, вислів «відповідно зацікавлених СБУ категорії» є калькою з російської. Адже це означає, що не СБУ цікавиться певними категоріями громадян, а навпаки, вони цікавляться СБУ. До того ж правильно буде «категорій», а не «категорії», а також «відповідно до», а не просто «відповідно». 

У реченні — «З родичами, які перебувають на території нашої оперативної відповідальності, був встановлен контакт та створені умови для подальшої роботи» також є помилка. В українській мові немає слова «встановлен», правильний варіант — «встановлений».

Скриншот фейкового документа з позначеними помилками

Крім того, у самому документі прямо не пишуть про набір грузинів на протести, як стверджують пропагандисти. Натомість опис обмежений загальними фразами — «територія нашої оперативної діяльності», «умови для подальшої роботи», «особи, які готові найближчим часом виїхати на територію Грузії» тощо. 

Спеціальна слідча служба та Міністерство внутрішніх справ Грузії справді проводять розслідування щодо 47 справ про порушення на виборах, зокрема щодо впливу на виборців та їхнього підкупу, порушення таємниці голосування, насильства і загроз тощо. Україна у жодній зі справ не фігурувала. Ніхто з міжнародних спостерігачів також не казав про «втручання» України у парламентські вибори в Грузії.

Росіяни неодноразово намагалися дискредитувати Україну за допомогою вигаданих документів. Раніше VoxCheck вже спростовував подібний фейковий наказ від нібито Міністерства оборони, яке закликало забезпечити «особливі умови» представникам ЛГБТ-спільноти, які воюють у складі ЗСУ. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний