Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські пропагандисти поширюють інформацію, нібито Російська визвольна армія (РВА) Власова, яка воювала на боці нацистів під час Другої світової війни, на 95% складалася з українців.
Це фейк. Достеменно невідомо, скільки українців служили в армії Власова. Утім, дослідники вказують, що у РВА служили переважно росіяни.
Скриншот допису
В історичних джерелах не згадують, що більшість армії Власова складалася з українців. Натомість до цього формування зараховували в першу чергу росіян, а в Україні власовський рух не набув значного поширення.
Це підтверджують навіть російські історики. Так, дослідник Сєргєй Дробязко в книзі «Під прапорами ворога. Антирадянські формування у складі німецьких збройних сил 1941-1945» стверджує, що колаборантів серед росіян в роки Другої світової війни було більше, ніж серед українців. Крім цього, Дробязко стверджує, що 100 з 380 тисяч російських колаборантів воювали у складі збройних сил Комітету визволення народів росії, до якого входила і РВА. Втім, Дробязко у своїй роботі не згадує про чисельність українців у РВА, оскільки українці служили у власних національних підрозділах.
Також для розуміння масштабів колабораціонізму народів колишнього СРСР під час Другої світової війни необхідно помістити ці цифри в історичний контекст. Так, за даними українського історика Владлена Мараєва, під час війни на боці нацистської Німеччини загалом воювали 400 тисяч росіян і 250 тисяч українців. При цьому вся територія України була окупована німцями під час війни, і на той час населення УРСР складало приблизно 37 мільйонів людей. У той самий час лише 17% території сучасної росії було окуповано, і на цій окупованій території мешкало близько 30 мільйонів людей.
Щобільше, повністю з території сучасної росії та України німців витіснили приблизно в один і той самий час. Так, радянські війська зайняли всю територію сучасної України 28 жовтня 1944 року, а територію росії — 31 липня 1944 року. Тобто, попри те, що набагато менша територія росії була окупована, кількість російських колаборантів на боці німців була більшою, ніж українців. Крім того, територію сучасного заходу України приєднали до СРСР у 1939 і 1940 роках (Галичина, Волинь, Буковина), тому, за словами Владлена Мараєва, місцеве населення під колабораціонізмом часто розуміло співпрацю не лише з німецькою, а й радянською владою.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний