МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні буде менше шкіл та медуніверситетів, а натомість більше в'язниць

МАНІПУЛЯЦІЯ: В Україні буде менше шкіл та медуніверситетів, а натомість більше в’язниць

20 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
62

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа та користувачі мережі поширюють інформацію, буцімто в Україні планують збудувати багато нових в’язниць, бо вони, за словами міністерки юстиції Ольгу Стефанішину, є пріоритетом країни. Водночас зменшать кількість шкіл, а також розформують медичні університети. Про останнє начебто повідомив заступник міністра освіти Михайло Винницький. 

Це — маніпуляція. Будівництво нових в’язниць є пріоритетом Міністерства юстиції, а не усієї держави. Крім того, школи та медичні університети не збираються масово закривати і розформовувати, росіяни вирвали цитати із контексту. 

Скриншот публікації

Росіяни перекрутили деякі факти, які не залежать один від одного. Нижче детальніше розбираємо кожен із них.

У 2025 році в Україні збудують більше в’язниць?

Якщо коротко — так. Однак не так, як це описують росіяни. 6 грудня 2024 року під час виступу у Верховній Раді міністерка юстиції Ольга Стефанішина сказала, що цього року для понад 3 тисяч ув’язнених поліпшили умови утримання. Однак, за її словами, потрібно більше нових в’язниць: «Фактично я поставила в пріоритет будівництво нових закладів тримання ув’язнених. Тому що система виконання покарань, поряд з тим, що покращуватимуться наявні умови тримання в’язнів, які ми маємо в спадок від Радянського Союзу, і за будь-яких ремонтів не зможе забезпечити виконання тих стандартів, які забезпечать порядок і контроль у системі виконання покарань»

Тож потрібно збудувати нові в’язниці, які Стефанішина назвала пріоритетом для себе на новий рік та на які Мін’юст шукає фінансування від партнерів. Це пріоритет лише для Міністерства юстиції, а не усього уряду чи держави загалом. До того ж міністерка казала не лише про в’язниці, а й, наприклад, про правову допомогу військовим, ветеранам і тим людям, які зазнали насильства. Стефанішина не коментувала кількість навчальних закладів, адже це компетенція Міносвіти. 

У 2025 році в Україні буде менше шкіл?

5 грудня 2024 року Кабмін вніс зміни до формули розподілу державної освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Унаслідок цього з 1 вересня 2025 року держава справді припинить виділяти фінансування на заробітні плати вчителям, які викладають у школах із загальною кількістю 45 або менше учнів. З 1 вересня 2026 року мінімальний поріг зросте до 60 учнів. Це стосується лише 5-11 класів та не зачіпає початкові й спеціальні школи (у яких вчаться діти з особливими освітніми потребами).  

Головна мета змін — покращення освіти та ефективніше використання коштів. Адже зараз освіта в селах коштує дорожче, але водночас за якістю поступається міським закладам.

Також це не означає, що школу точно закриють. Адже громада все одно отримуватиме з держбюджету кошти на навчання всіх дітей, але не зможе їх витратити на заробітну плату вчителів, які викладають у вже згаданих малих школах. У Міністерстві освіти і науки зазначають, що органи місцевого самоврядування мають два варіанти:

  • оплачувати з місцевих бюджетів працю вчителів з малих шкіл;
  • або довозити учнів 5-11 класів у найближчу — більшу школу.

У разі відсутності фінансування, рішення про реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання шкіл із наповнюваністю менш ніж 45-60 учнів приймає засновник, а на прифронтових територіях — військова адміністрація населеного пункту. 

До того ж про ці зміни Міносвіти повідомляло ще у березні 2024 року. Ця практика не нова, адже з 1 вересня 2016 року уряд перестав фінансувати школи, де навчається 25 або менше учнів. 

У 2025 році в Україні розформують медичні університети?

28 листопада 2024 року заступник міністра освіти Михайло Винницький під час вебінару щодо трансформації вищої освіти порівняв кількість медичних університетів в Україні та ЄС. За його словами, в Україні налічується 15 спеціалізованих медичних університетів, тоді як в країнах ЄС їх лише 4. Зокрема через те, що в ЄС медичну освіту сприймають як частину класичної, тобто на медиків вчаться і в неспеціалізованих університетах. Винницький додає, що міністерство зараз не має короткострокових планів щодо розформування медичних університетів і приєднання їх до загальних. 

Пізніше заступник ще раз наголосив, що планів змінити структуру закладів медичної освіти зараз немає. Однак росіяни вирвали цитату із контексту та ще й додали інформацію про в’язниці. Хоча ці речі зовсім не пов’язані між собою. 

Раніше VoxCheck вже спростовував схожі фейки на тему освіти. Наприклад про те, що в Україні буцімто скасують соцвиплати, безплатну медицину та освіту.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний