ФЕЙК: Українських солдатів «націоналістичних батальйонів» обмінюють пріоритетно — ISW

ФЕЙК: Українських солдатів «націоналістичних батальйонів» обмінюють пріоритетно — ISW

20 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
59

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські пропагандистські телеграм-канали поширюють відео, буцімто від Інституту вивчення війни (ISW). У ньому йдеться про те, що українська влада при обміні полоненими нібито надає перевагу солдатам «націоналістичних батальйонів», таких як «Азов», «Кракен», «Айдар» та «Донбас».

Це — фейк. Інститут вивчення війни не публікував цей ролик на своїх ресурсах. Відео змонтували з матеріалів, які є у відкритому доступі. Алан Шейнвальд, якого цитують, є не військовим експертом, а американським інвестором.

Скриншот допису

Цього відео немає на офіційних ресурсах Інституту вивчення війни, зокрема на сайті, ютубі, твіттері та фейсбуці.

Пропагандисти змонтували відео з кадрів, які є у відкритому доступі. Зокрема, кадр зі звільненими командирами, які керували обороною «Азовсталі», пропагандисти взяли з їхньої першої відеозаяви після повернення з російського полону у вересні 2022 року.

Вгорі — скриншот пропагандистського відео, внизу — скриншот оригінального ролика

Кадри повернення українських військових із полону фейкороби взяли з відео, яке 19 жовтня 2024 року опублікували на офіційному телеграм-каналі Володимира Зеленського.

Вгорі — скриншот пропагандистського відео, внизу — скриншот оригінального ролика

За допомогою пошуку за ключовими словами ми зʼясували, що Алан Шейнвальд, про якого згадують у відео, є не військовим експертом, а американським інвестором. Щобільше, кадри, де він буцімто коментує стратегію української влади у проведенні обмінів військовополоненими, взяли з відео за серпень 2019 року. У ньому Шейнвальд розповідає про свою карʼєру інвестора, засновану ним компанію, які послуги він надає тощо. Ми не знайшли жодного його коментаря щодо російського вторгнення в Україну чи обміну полоненими. 

Також ми не знайшли ніяких згадок його цитати про те, що українська влада буцімто надає перевагу солдатам так званих «націоналістичних батальйонів», тому що вони є більш ідеологічно мотивованими. Військово-політичне керівництво Україні взагалі не використовує таке поняття, як «націоналістичний батальйон».

Вгорі — скриншот пропагандистського відео, внизу — скриншот оригінального ролика

Крім того, у фейку неправильно назвали підрозділи. «Азов» — не батальйон, а бригада, а «Кракен» — спецпідрозділ Головного управління розвідки.

Подібними фейками російська пропаганда намагається дискредитувати Україну та процес обміну полоненими. Зокрема, саме росія цілеспрямовано не обмінює полонених захисників Маріуполя. Про це неодноразово заявляли керівник ГУР Кирило Буданов та уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний