ВІДЕОФЕЙК: Санкції проти рф спричинили кризу фармацевтичної індустрії у Франції — France 24

ВІДЕОФЕЙК: Санкції проти рф спричинили кризу фармацевтичної індустрії у Франції — France 24

26 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
63

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють нібито сюжет французького медіа France 24, у якому розповідають, що Франція вже третій рік переживає кризу фармацевтичної індустрії через санкції проти рф. Причина у тому, що санкції наклали на російські компоненти для ліків, а їхні аналоги у дефіциті та надто дорогі. Як наслідок, у медзакладах бракує ліків.

Це — відеофейк. Озвучку відео створили за допомогою штучного інтелекту, а нестача ліків у Франції пов’язана з кризою глобальних ланцюгів поставок та непривабливістю французького ринку для фармацевтичних компаній.

Скриншот допису 

За зворотним пошуком у гуглі ми знайшли сюжет телеканалу France 24, кадри з якого пропагандисти використали у першій частині відеопідробки. У ньому дійсно йдеться про дефіцит ліків у Франції. 

Вгорі — скриншот із пропагандистського відео, внизу — скриншот з оригінального сюжету France 24

У цьому сюжеті журналістка Джулія Сігер розповідає, що у вересні 2024 року Національне агентство Франції з безпеки лікарських засобів оштрафувало 11 французьких фармацевтичних компаній за недотримання вимоги зберігати на складі страховий запас ліків особливого терапевтичного значення. Це ліки, відсутність яких становить загрозу для життя пацієнтів. Згідно з законом, фармацевтичні компанії повинні завжди мати запаси цих медикаментів на 4 місяці вперед, якщо вони були в дефіциті протягом попередніх двох років. Цю норму ухвалили ще у 2021 році.

В оригінальному сюжеті France 24 журналістка постійно у кадрі, тоді як більшість фейкового відео складається з нарізки ілюстративних кадрів, які супроводжують закадровим голосом Джулії Сігер. Її голосом озвучують, що дефіцит ліків спричинений санкціями проти росії. Проте France 24 не публікувало цих кадрів: їх немає ні на офіційному сайті видання, ні на сторінках медіаресурсу в фейсбуці, твіттері (X) та ютубі

Ми перевірили озвучку пропагандистського відео за допомогою інструмента Hive Moderation, створеного для виявлення згенерованого контенту. Він підтвердив, що з вірогідністю у 99% голос журналістки підробили за допомогою ШІ.

Скриншот перевірки озвучки у Hive Moderation

Насправді нестача ліків у Франції не пов’язана з санкціями проти рф. У попередніх репортажах на каналі France 24 Джулія Сігер пояснювала, що причинами дефіциту стали криза глобальних ланцюгів поставок та непривабливість французького ринку для фармацевтичних компаній.

Глобальний дефіцит медикаментів пов’язаний з тим, що виробництво ліків сконцентроване в обмеженій кількості країн більшість сировини та активних фармацевтичних інгредієнтів виробляють в Китаї та Індії. Водночас ці держави є найбільшими споживачами ліків, тому вони обмежують їхній експорт. Це створює дефіцит для усіх інших ринків, включно з європейським. Пандемія COVID-19 також показала, що європейські країни залежать від імпорту з Азії — тоді Китай закрив кордони, а Індія припинила експорт важливих препаратів, як-от парацетамолу, що спричинило загострення дефіциту ліків у Франції. 

Також Джулія Сігер зазначає, що для зниження витрат фармацевтичні компанії скоротили свої резервні фабрики, які могли б забезпечити виробництво у разі збоїв. Крім цього, виробники дедалі більше зосереджуються на розробці інноваційних і дорогих ліків, які приносять більше прибутків, а не тих, які існують вже давно і здешевшали.

Інший фактор, що спричинив дефіцит, — низькі ціни на ліки у Франції. У France 24 стверджують, що вони є одними з найнижчих у Європі, але їх не підвищують, тому що це рішення непопулярне серед населення. Через це французький ринок стає непривабливим для постачальників — виробникам вигідніше продавати свої препарати в країни, де їхня вартість вища. 

Поширюючи неправдиві новини про шкоду від санкцій проти рф, пропагандисти намагаються показати, що підтримка України більше шкодить Заходу, аніж росії. Таким чином вони намагаються переконати європейців скасувати санкції. Раніше ми спростовували інформацію, нібито епідемія постільних клопів у Франції почалася через санкції на російські засоби для боротьби з клопами.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний