Фейки щодо системи охорони здоров’я: з січня 2025 року безплатних медпослуг стане суттєво менше. Випуск №144

Фейки щодо системи охорони здоров’я: з січня 2025 року безплатних медпослуг стане суттєво менше. Випуск №144

8 Січня 2025
FacebookTwitterTelegram
164

З 1 січня 2025 року набула чинності постанова, яка закріплює положення про платний прийом для пацієнтів без направлень. По факту для пацієнтів мало що зміниться — держава досі оплачує низку медичних послуг. Але новина не дає спокою пропагандистам. Вони продовжують залякувати українців, мовляв, постанова ліквідує безплатну медицину чи призведе до збільшення черг у лікарнях. 

За підтримки проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи щодо системи охорони здоров’я, які поширює російська пропаганда в інформаційному просторі України, Білорусі та росії.

У мережі поширюють інформацію, мовляв, постанова №781, яка чітко закріплює норму про платний прийом для пацієнтів без направлення, обмежить доступ до безплатних обстежень. Автори повідомлень вказують, мовляв, документ призведе до утворення величезних черг в медзакладах. 

Як насправді?

У реальності майже нічого не зміниться. Адже ще з 2018 року існував чіткий перелік платних та безплатних медпослуг, фінансування останніх і нині щороку закладають у держбюджет. Точний перелік безплатних послуг доступний зокрема на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ). У 2025 році до Програми медичних гарантій (ПМГ) включені 44 пакети. Ці послуги можна отримати у державних, комунальних чи приватних медзакладах, які мають договір з НСЗУ. 

Постанова, яка набула чинності з 1 січня 2025 року, лише закріплює перелік платних послуг. Медзаклади зобов’язані оприлюднити прейскурант на платні послуги, щоб пацієнти чітко знали, що покриває ПМГ, а що — ні. Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко також повідомляв, що відомство щороку аналізуватиме популярність платних послуг, з якими звертаються пацієнти. Та залежно від цього працюватиме над тим, щоб зробити їх безплатними.

Ба більше, платний прийом пацієнтів без направлення проводили з 2018 року. Тобто система діє вже сім років. Тож малоймовірно, що нині навантаження на лікарів значно збільшиться. За цей час в Україні з’явились механізми, які допомагають уникати довгого очікування на візит до лікаря. Зокрема завдяки електронним рецептам деякі пацієнти можуть не записуватись на повторну консультацію, щоб отримати рецепт. Для пацієнтів із хронічними захворюваннями чи у випадку рецидивуючих захворювань лікар може виписати повторний е-рецепт дистанційно. Для цього варто поговорити про це з сімейним лікарем завчасно.

За словами ексзаступниці міністра охорони здоров’я України (2014-2015) та адвокатки Наталії Лісневської, лише лікар може встановити, що вказана послуга дійсно потрібна пацієнту. Натомість самовільне рішення пацієнтів про візит до того чи іншого лікаря без попередньої консультації з сімейним лікарем і могло створювати черги. Люди хибно «призначали собі» похід до вузького фахівця, який насправді не спеціалізується на цій проблемі.

Відтак похід до лікаря за направленням, яке видав сімейний лікар буде вигідним, як для пацієнтів, оскільки візит буде безплатним, так і для вузьких фахівців, які не будуть перенавантажені. У такий спосіб сімейні лікарі запобігатимуть утворенню черг до вузьких спеціалістів.

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Водночас постанова не скасовує перелік лікарів, до яких можна потрапити без направлення, це зокрема:

  • акушер-гінеколог;
  • психіатр;
  • нарколог;
  • стоматолог;
  • фтизіатр;
  • лікар, у якого пацієнт із хронічним захворюванням перебуває під наглядом
  • будь-який лікар при невідкладному стані.

Вкиди про нібито повне скасування безплатної меддопомоги не нові, подібні фейки у мережі поширювали ще у липні 2024 року. 

Дисклеймер: Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який не обов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.

Фото: depositphotos.com

Автори

Застереження

Автор не є співробітником, не консультує, не володіє акціями та не отримує фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний