Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють фото оголошення нібито українського військового, який виставив на продаж в OLX награбоване золото з Курщини. Окрім прикрас, він буцімто пропонує людям придбати трофейну побутову техніку, телевізори та інше.
Це фотофейк. Оголошення відредагували. В оригінальному повідомленні не згадували про військових та Курщину.
Скриншот публікації
Зворотний пошук фото в гуглі показав, що на OLX справді продавали ці прикраси. Однак опис оголошення відрізняється. В оригінальній пропозиції немає ні слова про «трофейні кільця». В описі не згадують військових, Курщину, та й дивитись в профілі інші пропозиції з побутовою технікою та телевізорами не закликають. Також на фейковому скриншоті продавцем вказаний Роман, хоча насправді золото продає користувачка на ім’я Валерія.
Скриншот, який поширюють у мережі
Скриншот оригінального оголошення на OLX
Пропагандисти поширюють фейкові скриншоти, аби вкотре дискредитувати українських військових. Також вони використовують тактику віддзеркалення — звинувачують Україну у тому, що самі ж роблять. Наприклад, на відео, кадри з яких оприлюднило Міністерство внутрішніх справ, потрапили моменти, як росіяни крадуть особисті речі з приватних будинків українців під час окупації Київщини у лютому-березні 2022 року. Зокрема вони забирали побутову техніку, гаджети, прикраси, мопеди та навіть електричні зубні щітки.
Раніше ми спростовували подібні фейки, як-от відредагований допис військових Сил оборони про нібито крадіжку пральної машини з Курщини.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний