ФЕЙК: Україна наклала санкції на Європейську комісію через заяви щодо порушення прав людини

ФЕЙК: Україна наклала санкції на Європейську комісію через заяви щодо порушення прав людини

18 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
39

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито українська влада внесла в санкційні списки Єврокомісію. Як доказ автори посту прикріпили скриншот відповідного рішення з держреєстру санкцій. У дописі вказують, мовляв, комісія маніпулювала міжнародним правом, базуючись на заяві Венеціанської комісії щодо порушення прав людини українською владою.

Утім, це фейк. Пропагандисти переплутали Єврокомісію з органом Ради Європи — Єврокомісією «За демократію через право», інша назва якої — Венеціанська комісія. У держреєстрі санкцій немає жодних записів про ці органи, і жоден із них не звинувачував Україну в порушенні прав людини. 

Скриншот допису

Пропагандисти припустилися помилки навіть у назві інституцій. У дописі вони вказали, нібито санкції наклали на Європейську комісію — виконавчий орган ЄС, називаючи його «Європейська комісія “За демократію через право”». Насправді ця структура не має жодного стосунку до ЄС — це консультативний орган Ради Європи (іншої організації), також відомий як «Венеційська комісія». У фейку плутають ці назви й подають їх як різні установи, хоча насправді йдеться про одну й ту ж.

Єврокомісія «За демократію через право» («Венеціанська комісія») — консультативний орган Ради Європи з питань конституційного права. Комісія надає юридичні консультації державам-членам, однак її рішення не є обов’язковими до виконання.

На сайті держреєстру санкцій немає даних про Європейську комісію «За демократію через право». Пошук за вказаним на скриншоті ідентифікатором також не дав результатів. 

На скриншоті як країну реєстрації вказали «ЄС» — так автори фейку знову намагалися видати Європейську комісію «За демократію через право» за Єврокомісію. Водночас на сайті в розділі «фільтри» немає ЄС серед територій, на яких перебувають підсанкційні особи чи організації. Українська влада чи медіа також не повідомляли про санкції проти Єврокомісії (ЄС) чи Єврокомісії «За демократію через право» (Рада Європи).

Ба більше, згідно з українським законодавством, санкції можна накладати на іноземні держави та іноземних юр- чи фізосіб, чи суб’єктів, що знаходяться під контролем іноземної юр- або фізособи. При чому підставами є: 

  • дії, що становлять загрозу національним інтересам, національній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України;
  • терористична діяльність;
  • порушення прав і свобод людини та громадянина, інтересів суспільства та держави;
  • завдання шкоди навколишньому природному середовищу;
  • інші дії, що суперечать інтересам національної безпеки України.

Тобто накласти санкції за «маніпуляції міжнародним правом» навряд чи могли.

До того ж Венеційська комісія не звинувачувала Україну в порушенні прав людини. У березні 2025 року вона оприлюднила висновок щодо альтернативної служби — на запит тодішнього  виконувача обов’язків Голови Конституційного суду України. У документі йдеться, що для людей, які через переконання відмовляються воювати, Україна має забезпечити альтернативну службу без необхідності носіння і використання зброї. Комісія не наполягала на ухваленні відповідних рішень та ні в чому не звинувачувала Україну.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний