Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа поширюють інформацію, буцімто більшість жителів Молдови у відповідь на запитання «Кого з політиків Європи ви вважаєте прикладом сильного лідера, здатного вивести країну з політичної кризи?» назвали путіна. Опитування проводила організація «За чесні вибори». Другим за популярністю після путіна начебто став Олександр Лукашенко, а третім — Еммануель Макрон.
Це маніпуляція. Опитування не можна вважати репрезентативним, оскільки воно має непрозору методологію, а саме запитання сформульоване маніпулятивно.
Скриншот публікації
14-15 березня група «За чесні вибори» справді провела опитування у Кишиневі. Однак воно не є репрезентативним і не відображає справжні погляди жителів Молдови.
Опитування проводили шляхом вуличного анкетування. Людям давали бюлетень із запитанням «Який політик європейського континенту є для вас прикладом сильного лідера, здатного вивести нашу країну з політичної кризи?», пропонуючи обрати з-поміж 10 претендентів.
Однак як саме формулювання запитання, так і методологія опитування, є сумнівними. По-перше, запитання містить упереджене твердження про наявність політичної кризи, що є частиною наративу, який росія намагається нав’язати для маніпуляцій і дестабілізації ситуації в країні. У запитанні також закладена думка, що вирішити кризу може лише «сильний лідер» — це нав’язує ідею, що саме це є ключовою рисою, хоча поняття сили можна інтерпретувати по-різному. Натомість під час оцінки політиків доцільніше говорити про ефективність їхньої роботи, аби робити обʼєктивні висновки на основі реальних дій.
По-друге, у дослідженні непрозора методологія. Автори не описують, як рахували голоси і чому обрали саме цих 10 політиків. Щобільше, один із них — Борис Джонсон — вже не є політиком і зосереджений здебільшого на журналістиці. Саме ж запитання можна сприйняти буквально, тобто як вибір лідера з переліку, здатного керувати Молдовою, або ж як пошук місцевого політика, який нагадує когось із зазначених у бюлетені. Така двозначність може впливати на те, як люди сприймають питання і як на нього відповідають.
Бюлетень, який роздавала група «За чесні вибори» людям під час свого опитування
Група «За чесні вибори» називає себе громадянською платформою, хоча не має свого сайту, а публікує все на сторінках у соцмережах. До того ж усі так звані «опитування», які вони проводять, активно поширюють саме російські медіа. Надійні молдавські медіа не публікували це опитування.
Група публічно не говорить про своє керівництво. Водночас координатором проєкту представляється Михайло, який відвідував рф у 2024 році, адже був учасником проєкту «Пізнай росію». Це одна з програм організації «Євразія», яка, згідно з розслідуванням молдавського проєкту «Cu Sens», зареєстрована в рф і керується проросійським молдавським політиком Іланом Шором. До складу організації входять російські депутати, а її програми — інструмент кремлівської пропаганди, що заохочує молдавську молодь їздити у рф.
Зважаючи на це, опитування, яке поширюють у мережі, є не лише нерепрезентативним, а й навмисно створеним для маніпуляції громадською думкою. Це типова тактика рф, коли вони незадовго або під час виборів у різних країнах залучають проросійських громадян для розхитування внутрішньополітичної ситуації.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний