VoxCheck Impact-17. Щотижневий проект перевірки слів найвпливовіших політиків

VoxCheck Impact-17. Щотижневий проект перевірки слів найвпливовіших політиків

Photo: iStock
17 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
3410

Хто найбільший брехун та популіст на верхівці українській політики, а хто майже завжди каже правду? Щоб дізнатися про це, VoxCheck розпочинає щотижневий проект «Impact-17», де ми будемо слідкувати за словами сімнадцяти топ-політиків.

Хто буде у списку Impact-17? Ми будемо перевіряти перших осіб країни – президента, прем’єра, лідерів політичних сил та фракцій у парламенті, а також медіа-активних політиків, які впливали на формування громадської думки протягом 2016 року (за результатами проекту VoxUkraine, що аналізував, які політики ходять на політичні шоу найчастіше).

Ось перелік людей, чиї слова ми будемо регулярно відстежувати:

Як VoxCheck буде збирати цитати та перевіряти їх? Ми будемо відбирати цитати, що містять факти (переважно на економічну тематику), та перевіряти на предмет помилок та маніпуляцій. Основні медійні канали для перевірки – ТБ, друковані ЗМІ, Facebook або YouTube. Ми намагатимемося моніторити всі заяви політиків, але розуміємо, що якісь із них можуть пройти повз нашу увагу. Ми закликаємо наших читачів долучатись і надсилати нам цитати для перевірки цих політиків із зазначенням джерела. Також навряд чи до щотижневого рейтингу потраплятимуть усі політики зі списку: деякі виступають не щотижня, у деяких виступах не завжди є фактаж.

 

ПЕТРО ПОРОШЕНКО

Петро Порошенко, президент України, 8 червня 2017: «Коли я був обраний президентом, українська економіка була однією з десяти найменш енергетично ефективних у світі».

За даними Міжнародної Енергетичної Агенції в 2014 році Україна знаходилась на 10 місці зі 141 країни за енергоефективністю.

ВОЛОДИМИР ГРОЙСМАН

Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, 5 червня 2017: «Ми увійшли до ТОП-5 найбільших світових експортерів вершкового масла. На відміну від інших великих гравців на ринку, які за 2016 скоротили експорт, ми нарощуємо свої торгівельні потужності. Експорт масла зріс з 2014 року майже утричі»

Частково правда, частково технічна помилка. Дані Global Trade Atlas свідчать про те, що за січень – квітень 2017 року Україна і справді увійшла у топ-5 світових експортерів масла, збільшивши обсяги експорту на 205.8% порівняно з аналогічним періодом за минулий рік.

У той же час, за даними ДФС, експорт вершкового масла у січні-травні 2017 році зріс утричі – до 8,5 тис тонн. Але це до січня-травня 2016 року. Тоді як за такий же період 2014 немає даних. Тому, скоріше за все, це обмовка з боку прем’єра.

АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК

 

Арсеній Яценюк, лідер партії «Народний фронт», 8 червня 2017: «Вже сьогодні ми витрачаємо на національну безпеку більше, аніж передбачено стандартами НАТО»

У 2017 році у бюджеті України закладені видатки на оборону 69 млрд. грн. або 2.7% від ВВП, тоді як стандарт НАТО – 2% ВВП видатків на збройні сили.

ОЛЕГ ЛЯШКО

Олег Ляшко, нардеп, Радикальна партія, 6 червня 2017: Влада намагається обмежити трудові права громадян. Згідно з новим проектом Трудового кодексу: 1) малолітнім дітям дозволять працювати у нічний час. 2) вагітних, матерів-одиначок зможуть експлуатувати надурочно без доплати. 3) за роботу у святкові, вихідні дні скасують доплату.

Згідно зі статтею 138 проекту Трудового кодексу,  неповнолітнім працівникам забороняється працювати у нічний час, за винятком тих, які  беруть участь у  виконанні творів мистецтва. За статтею 151, до надурочних робіт забороняється залучати вагітних жінок. А у 232 статті вказано, що робота у  вихідні та святкові дні оплачується у подвійному розмірі.

Олег Ляшко, лідер фракції «Радикальна партія», 9 червня 2017: «За меморандумом з МВФ влада взяла на себе зобов’язання у 2018 році заморозити підвищення зарплат для працівників бюджетної сфери».  

Обіцянки заморозити підвищення зарплат у чинному Меморандумі з МВФ (березень 2017) немає.

Олег Ляшко, лідер фракції «Радикальна партія», 9 червня 2017: «У порушення регламенту і Конституції компрадорська влада протягнула медичну «реформу», суть якої зводиться до скасування безплатних медичних послуг для громадян.»

По-перше, безоплатної медицини в Україні давно не існує. По-друге, реформа медицини передбачає визначення повністю безкоштовних послуг та послуг, що будуть частково оплачуватися громадянами. Безоплатними будуть первинна, екстрена та паліативна допомога. За спеціалізовану допомогу громадяни будуть платити разом із з державою. А ось за косметичні операції та деякі стоматологічні (перелік ще невідомий) – люди будуть платити зі своєї кишені.

Олег Ляшко, лідер фракції «Радикальна партія», 9 червня 2017: «Тепер вони спробують так само незаконно протягти свою пенсійну «реформу», через яку кількість пенсіонерів скоротиться з 12 млн до 5 млн.»

У проекті пенсійної реформи не сказано про скорочення кількості пенсіонерів ні до 5 млн., ні на будь-яку іншу кількість. Чи реформа може викликати скорочення кількості пенсіонерів? Навряд чи, адже ті, хто був пенсіонерами, ними й залишаться незалежно від реформи.

Олег Ляшколідер фракції «Радикальна партія», 10 червня 2017: «Моя партія вперше в парламенті у цій каденції. Але і у 2015 році, і у 2016 році, і за весь час роботи парламенту я і моя залізна команда – завжди перші (!!!) за ефективністю законодавчої роботи: і за кількістю внесених важливих законопроектів, і за кількістю прийнятих законів!»

Ляшко правий в тому, що його команда багато працює у парламенті. Але розробка законопроектів не завжди демострує ефективність роботи політичної сили. За рейтингом депутатів іМоРе, який вимірює ефективність на основі голосування за найважливіші реформаторські законопроекти, за 5 сесію Верховної Ради VIII скликання фракція РП опинилася на четвертому місці. Ефективнішими за неї є фракції Народного фронту, БПП та Самопомочі.

ОЛЕГ БЕРЕЗЮК

Олег Березюк голова фракції «Об’єднання Самопоміч», 9 червня 2017, таймінг на відео 00:02 – 00:16: (Про програму «Доступні ліки») «Вперше за 26 років є система, яка дозволяє людям отримати ліки на чотири патології, або безкоштовні, або значно дешевші, аніж вони були у попередні [роки]»

Майже правда. Справді, за 26 років «Доступні ліки» є першою програмою реімбурсації (це механізм відшкодування вартості ліків) на такі патології – діабет ІІ типу, серцево – судинні захворювання і бронхіальна астма. Тобто їх не чотири, як говорить Олег Березюк, а три.

До речі, у 2012-2014 році проводилася пілотна програма реімбурсації, але вона була лише по одній патології – гіпертонічна хвороба.

ЮРІЙ БОЙКО

Юрій Бойко, лідер фракції «Опозиційний блок», 9 червня 2017: Коалиции давно нет, есть только ее остатки. Уровень доверия к парламенту – всего 4%»

Правда про коаліцію, але применшення про рівень довіри до парламенту. За даними ГО «Слово і Діло» у Верховній Раді формальної коаліції не існує, тобто в двох фракціях, які входять до коаліції, кількість членів менше 226. За опитуванням «Ставлення громадян України до суспільних інститутів» Центра Разумкова, у квітні 2017 року Верховній Раді 9% довіряли респондентів.

 

Юрій Бойколідер фракції «Опозиційний блок», 8 червня 2017 року, таймінг на відео 01:14 – 01:17: «Практично, це ми [тепер] виходимо на платну медицину»

Реформа охорони здоров’я передбачає співоплату медичних послуг державою та пацієнтом. Важлива частина медичних послуг (первинна, екстрена та паліативна допомога) безкоштовні.

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО

(цитати опубліковані у статті «Стокгольмський синдром» від 9 червня)

Юлія Тимошенко, лідер ВО «Батьківщина», 6 червня 2017, таймінг на відео 43:20-43:35: «По принципу «бери або плати» Україна за 8 років існування контракту не заплатила жодної копійки»

Україна справді не платила за принципом take or pay. Коли виникла потреба платити, сторони звернулися до суду. І, якби Україна не виграла у Стокгольмі, ми мали б заплатити Газпрому $34,5 млрд – завдяки газовим домовленостям, укладеним під час прем’єрства Тимошенко.

Юлія Тимошенко, лідер ВО «Батьківщина», 6 червня 2017, таймінг на відео 36:00-36:37: «У 2009 році ціна на природний газ, після підписання контракту 2009 року, була $232,98, це доведений судом Кіреєва факт. І тому це брехня про переплати $450. Сьогодні український газ народу України продається по $285/тис. м3, на $50 дорожче, ніж після контракту 2009 року.»

Згідно з договором з «Газпромом», базова ціна газу для України складала $450 за тис. куб. м, а фактична ціна на кожен квартал визначалася за спеціальною формулою, яка опосередковано враховувала ціну нафти. За вироком судді Кіреєва, у 2009 році російський газ Україні коштував $232 за тис куб.м, а в 2010 – $256 за тис куб. м. Фактична ціна була вища за $450 у 2014 році – $485, і це був наслідок контракту від 2009 року.

Сьогодні ціна імпортного газу становить $186 за тис куб.м, а для населення – близько $260.

Юлія Тимошенко, лідер ВО «Батьківщина», 6 червня 2017, таймінг на відео 36:50-36:55: «Ціни $450-500 при моєму управлінні ніколи в житті не було»

Найбільша фактична ціна, яку Україна сплачувала «Газпрому» за часи прем’єрства Тимошенко (грудень 2007 – березень 2010 року) складала $360/тис. куб.м.  (додаткове посилання). З  іншого боку базова ціна, з якої вираховувалася фактична ціна,  імпортованого з Росії газу за контрактом , який був підписаний Юлією Тимошенко в січні 2009 року, складала якраз $450/тис. м3. Крім того, основна проблема полягає в тому, що через укладений Тимошенко контракт в подальші роки Україна платила за газ більше, ніж інші європейські країни. Наприклад, у 2014 році, коли ціна для України сягнула $485, в Європі платили $349.

Юлія Тимошенко, лідер ВО «Батьківщина», 6 червня 2017, таймінг на відео 41:45 – 42:06: «Позов до Стокгольмського арбітражу подавався цією бандою лише по 2011, 2012, 2013 рр. Якщо були переплати в 2009, чому вони не подали? Тому це переплати Януковича і довели вони тільки тому, що це суперечило контракту»

У 2009 році прем’єром була Тимошенко, вона могла звернутися до суду, але цього не зробила. Позов Нафтогазу стосується переплат в період з 20 травня 2011 року по жовтень 2015 року, а не 2011-2013рр. Переплати не суперечили контракту, а були його наслідком. Позов стосується періоду з 20 травня 2011 року, тому що в той день Україна подала офіційну ноту з проханням переглянути ціну на газ – це стало приводом для Нафтогазу подати позов у 2014 році.

Юлія Тимошенко, лідер ВО «Батьківщина», 6 червня 2017, таймінг на відео 42:06 – 42:24: «І зараз я хочу чітко і ясно сказати, що якщо будете слухати зраду, то Петра Порошенка за те, що працюючи міністром економіки в уряді Януковича він допустив переплату по цьому контракту, всупереч контракту, грошей Російській Федерації»

Переплати за газ були наслідком укладеного контракту і скасувати їх можна було лише рішенням суду, а не міністра економіки України, що і було продемонстровано Нафтогазом в 2017 році у Стокгольмському арбітражі.

Автори
  • Алексей Крименюк, Ярослав Андриенко, Ирина Шатохина, Елена Шкарпова, Максим Скубенко

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний