НЕПРАВДА: 87% українок, які виїхали за кордон, подали на розлучення

НЕПРАВДА: 87% українок, які виїхали за кордон, подали на розлучення

28 Квітня 2025
FacebookTwitterTelegram
58

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах, зокрема у Threads, поширюють дані буцімто від «Центру соціології України», згідно з якими 87% жінок, які виїхали за кордон, подали на розлучення. 

Однак це неправда. За даними Мін’юсту і Державної судової адміністрації, у 2022–2024 роках зареєстрували близько 360 тисяч справ про розлучення, тоді як кількість емігранток з 2022 року оцінюють у 2–3 мільйони, що унеможливлює твердження про 87%.

Скриншот допису

В Україні не існує дослідницької установи під назвою «Центр соціології України». Можливо, авторка мала на увазі Інститут соціології НАН України, однак у його останніх звітах немає даних про розлучення чи еміграцію.

В одному з коментарів до допису авторка згадала, що опитування оприлюднив «Новий відлік», однак у відео цього проєкту (якщо йдеться про однойменний відеоформат на «Суспільному») за останні три місяці подібні дані не згадувалися. 

Скриншот коментаря авторки допису

Хоча авторка не уточнює, чи стосуються ці дані періоду до 2022 року, найімовірніше йдеться саме про час після початку повномасштабного вторгнення. Наразі не існує жодних підтверджень оцінки про 87% розлучень серед українок, які виїхали після 2022 року. Це зокрема пояснюється суттєвими обмеженнями у зборі таких даних, однак ми проаналізували державні реєстри та публічні оцінки науковців, щоб принаймні теоретично оцінити реалістичність цієї цифри. 

Наразі достеменно невідомо, скільки жінок емігрувало, і тим паче скільки з них дійсно подало на розлучення. За даними Центру економічної стратегії, на кінець листопада 2024 року за кордоном перебувало 5,2 мільйона біженців з України, з яких 44% (2,3 мільйона) — жінки. Водночас директорка Інституту демографії Елла Лібанова оцінює кількість біженців у 4,5 мільйона, з яких 65-66% (2,9 мільйона) — жінки (такі розбіжності в оцінках пояснюються різною методологією підрахунку).

Якби оцінка у 87% розлучень серед емігранток відповідала дійсності, в Україні мали б реєструвати мільйони справ. Однак статистика розлучень Мін’юсту та Державної судової адміністрації показує дещо менші цифри: 

  • У 2022 році — 17,9 тисячі справ через ДРАЦС, судові розлучення — ще 73,2 тисячі
  • У 2023 році — 24,1 тисячі справ через ДРАЦС, судові — ще 103,9 тисячі  
  • У 2024 році — 34,3 тисячі справ через ДРАЦС, судові — ще 107,5 тисяч

Таким чином за останні три роки війни зафіксували близько 360 тисяч офіційних справ про розлучення в Україні. Хоча кількість розлучень справді дещо зросла, аналіз наявних даних свідчить, що цифра у 87% є завищеною і не підтверджується реальними показниками.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний