МАНІПУЛЯЦІЯ: Парацетамол може зробити чоловіків безплідними — Daily Mail

МАНІПУЛЯЦІЯ: Парацетамол може зробити чоловіків безплідними — Daily Mail

5 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
48

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі, посилаючись на статтю Daily Mail, поширюють інформацію, нібито парацетамол може зробити чоловіків безплідними, оскільки він знижує рівень тестостерону. У дописі стверджують, що внаслідок впливу цих ліків через 20 років кількість сперматозоїдів у чоловіків може знизитись до нуля. 

Однак це маніпуляція. Daily Mail посилалось на дослідження 2022 року, у якому вчені виявили можливий негативний вплив парацетамолу у поєднанні з іншими хімічними речовинами. Однак вони не досліджували окремо вплив парацетамолу. 

Скриншот допису

У статті Daily Mail посилається на дослідження, опубліковане у 2022 році вченими з Brunel University London, які досліджували вплив не лише парацетамолу, а загалом суміші кількох хімічних речовин на репродуктивну систему чоловіків. Для цього вони проаналізували сечу 98 чоловіків у Данії, хоча у матеріалі Daily Mail помилково написали про тисячу чоловіків. 

Ресурс Media Bias/Fact Check, який агрегує оцінки незалежних фактчекерів мережі IFCN, оцінює публікації видання Daily Mail як упереджені й сумнівні.  

Вчені виявили, що хімічні речовини, які містяться в повсякденних речах, таких як коробки з-під молока, консервований тунець, касові чеки, а також парацетамол, можуть знижувати кількість та рухливість сперматозоїдів. Ці речовини порушують роботу ендокринної системи і призводять до гормональних порушень, що впливають на якість сперми. При цьому у поєднанні вони набагато небезпечніші, ніж кожна окремо. У кожного учасника рівень цих речовин був значно вищим за безпечний. У деяких їхня кількість перевищувала безпечний рівень у 100 разів. 

У результаті автори дослідження з’ясували, що парацетамол є одним із факторів, які погіршують якість сперми, однак його вплив на репродуктивну систему чоловіків розглядали лише у комбінації з іншими речовинами. Також у дослідженні не зазначено конкретних доз парацетамолу, які приймали учасники.  

Дослідження, проведені в попередні роки на мишах та людях, також вказували на потенційний негативний вплив довготривалого прийому парацетамолу у великих дозах на репродуктивне здоров’я. Разом з тим конкретне дозування у дослідженні не вказується, тож вчені зазначили, що ця тема потребує подальшого дослідження. Водночас згідно з рекомендаціями Національної служби охорони здоров’я Англії, для дорослих та дітей віком від 16 років за потреби рекомендовано приймати одну-дві таблетки по 500 мг до 4 разів на добу. Однак не можна перевищувати 4000 мг на добу. 

Теза про те, що внаслідок впливу парацетамолу через 20 років кількість сперматозоїдів у чоловіків може знизитись до нуля, є маніпулятивною. Адже Daily Mail наводили цю статистику, щоб окреслити проблему, вони не вказували, що це може статись саме через парацетамол. Насправді заяву про те, що до 2045 року кількість сперматозоїдів досягне нуля, зробила Шанна Свон, епідеміологиня з медичного центру Маунт-Сінай у Нью-Йорку,  у 2022 році. У коментарі POLITICO однією із загроз вона також назвала вплив хімічних речовин. Утім, науковиця не згадувала парацетамол. Водночас, за її словами, ожиріння, куріння, контрацепція, культурні зміни, ймовірно, також можуть сприяти зниженню рівня відтворюваності людства. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний