НЕПРАВДА: Українка підтримала Євромайдан, а через 11 років внаслідок цього втратила друзів та знайомих

НЕПРАВДА: Українка підтримала Євромайдан, а через 11 років внаслідок цього втратила друзів та знайомих

26 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
77

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють два відео. На першому вони показали жінку, яка у 2013 році на Євромайдані у Львові стрибала із вигуками: «Хто не скаче, той москаль». На другому записі вже за 2024 рік нібито ця ж жінка на кладовищі розповідає про смерті своїх знайомих і друзів. До цього, за вигадкою пропагандистів, буцімто призвів Євромайдан. 

Це неправда. На записах різні жінки, на що вказують відмінності в обличчях. 

Скриншот публікації

За ключовими словами та зворотним пошуком фото ми знайшли обидва відео, які порівнюють пропагандисти. Однак немає доказів, що це одна і та ж сама жінка. До того ж вони візуально відрізняються.  

На записі від 26 листопада 2013 року справді можна побачити дівчину, яка вигукує: «Хто не скаче, той москаль». Того дня у різних містах України люди, переважно студенти, виходили на мітинги, під час яких це скандували. Вони виступали за підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, яку, за декілька днів до мітингів, призупинив тогочасний уряд Миколи Азарова. Ці мітинги переросли у масштабні акції, які згодом назвали Революцією Гідності.  

Кадр з оригінального запису Євромайдану у Львові 27 листопада 2013 року. Джерело: телеканал «Дождь» 

Друге відео із кладовища опублікувало видання Assosiated Press 23 квітня 2023 року, а не у листопаді 2024, як пишуть росіяни. У матеріалі журналісти показали, як традиція вшанування померлих родичів — Проводи — слугує також нагодою для вшанування загиблих військових. Саме до цього відео Assosiated Press і додало коментар Тетяни Платіної з Кривого Рогу, яку пропагандисти порівнюють із жінкою вище.  

Кадр з оригінального сюжету Assosiated Press за 23 квітня 2023 року

Нам не вдалося ідентифікувати жінку на першому записі, оскільки він має низьку якість. Ми також не знайшли Тетяну Платіну, жінку з другого відео, у соціальних мережах.  

Попри це на записах різні жінки, на що вказують відмінності в обличчях. Жінки мають різну форму носа, вилиць, відстань від нижньої губи до кінця підборіддя, а також очі. У дівчини зі Львова очі вужчі, тоді як у жінки з Кривого Рогу вони ширші. 

Варто зазначити, що порівняння двох записів поширюють саме пропагандисти. Вони навмисно використовують старі відео, аби не можливо було ідентифікувати людей. У такий спосіб вони намагаються показати, що українці, які «стрибали» на Майдані, тепер буцімто «розплачуються» за свій вибір. Це створює ілюзію, що їхні страждання є наслідком їхнього вибору, а не російського вторгнення.  

Щобільше, за словами керівника ГУР Кирила Буданова, росія почала готуватися до вторгнення ще у 2007 році. Відповідно Революція Гідності не могла призвести до цього, оскільки вторгнення було сплановане росією заздалегідь. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний