Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито Україна продовжує закупляти російський газ. У різних дописах йдеться про неоднаковий період: дехто вказує про початок постачання російського газу з 10 червня 2025 року, хтось звертає увагу на період з 1 по 20 червня 2025 року. Також додають, що більшість газу надходить з Угорщини та Словаччини, які закуповують паливо у росії.
Це неправда. Україна напряму не імпортує російський газ з 2015 року, а з 1 січня 2025 року припинила його транзит. Газ, який отримують Словаччина чи Угорщина, юридично перестає бути російським після надходження до їхніх кордонів.
Скриншот допису
Скриншот допису
Як Україна імпортує газ?
З листопада 2015 року Україна не імпортує російський газ, хоча до того відбувалися прямі постачання. Наразі обсяг газу, необхідний для внутрішніх потреб, Україна покриває власним видобутком та імпортом газу з країн Європи.
Наприкінці 2019 року НАК «Нафтогаз України», Оператор ГТС України (ОГТСУ) та ПАТ «Газпром» підписали пакет угод про продовження транзиту російського газу територією України до 2024 року включно. 1 січня 2025 року Україна припинила транзит газу рф після закінчення дії відповідного договору.
Газ, як і будь-який інший ресурс — це товар. Україна імпортує його з країн ЄС, укладаючи контракти не з російськими, а з європейськими компаніями. Юридично газ належить європейським трейдерам, навіть якщо він фізично походить з росії.
Відповідно до звіту Центру дослідження демократії (CSD, Болгарія) та Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA, Фінляндія), у 2024 році частка російського газу у споживанні Угорщини та Словаччини зросла до 70% (у 2021 році було 57%). Загалом імпорт російського трубопровідного газу цими двома країнами зменшився лише на 5,5%, тоді як решта країн ЄС скоротили імпорт на 81% порівняно з період до вторгнення.
Наразі Україна імпортує газ не лише з Угорщини та Словаччини. Наприклад, за червень 2025 року Україна закупила 162 млн куб. м газу з Польщі, в Угорщини ― 265,8 млн куб. м, Словаччини ― 111 млн куб. м. Імпорт газу з вказаних країн відбувається у зв’язку з географічною зручністю та наявністю розвиненої інфраструктури. Наприклад, маршрут з Угорщини є найдешевшим.
Якась частина реверсного газу, який надходить в Україну, має російське походження, але практично це визначити неможливо — газ як товар має уніфіковані фізичні характеристики. Водночас частина коштів за нього може все ще опосередковано надходити рф.
Разом з тим ЄС робить кроки до повної незалежності від російського газу. Зокрема вони хочуть вводити поступові торгівельні обмеження на імпорт. Закупки за новими контрактами пропонують заборонити з 1 січня 2026 року, за існуючими короткостроковими контрактами ― з 17 червня 2026 року, за довгостроковими ― до кінця 2027 року. Тоді ж припиниться імпорт російського зрідженого газу. Для Угорщини та Словаччини зробили виняток: їм дозволили імпорт за короткостроковими контрактами до кінця 2027 року.
Чому Україна збільшила імпорт у 2025 році?
Росія неодноразово атакувала газову інфраструктуру України. Це стосується як видобувної сфери, так і об’єктів підземних газових сховищ. 29 квітня 2025 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що газовидобувна інфраструктура України втратила майже 50% усього видобутку. До масованих обстрілів газових об’єктів Україна значною мірою покривала потреби власним газом. Наприклад, держава пройшла зиму 2023-2024 років без імпорту.
Україна хоче диверсифікувати постачання газу. Зокрема йдеться про Трансбалканський газопровід, який може працювати без росії. Його можуть використовувати у реверсному режимі і постачати, зокрема, американський газ з грецького LNG-термінала «Ревітуса» до кордону з Україною.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний