МАНІПУЛЯЦІЯ: На референдумі в Угорщині 95% громадян проголосували проти вступу України до ЄС

МАНІПУЛЯЦІЯ: На референдумі в Угорщині 95% громадян проголосували проти вступу України до ЄС

14 Липня 2025
FacebookTwitterTelegram
53

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в Угорщині під час референдуму 95% громадян висловилися проти вступу України до ЄС. 

Утім, це маніпуляція. В Угорщині провели не референдум, а національну консультацію Voks 2025. Результати демонструють думку 95% учасників опитування, а не всього населення. 

Скриншот публікації

Насправді це був не референдум, а так звана національна консультація Voks 2025, яку організував уряд Віктора Орбана навесні 2025 року. 

Важливо, що називати національні консультації в Угорщині референдумом некоректно.  

Національна консультація в Угорщині — це неформальна ініціатива, започаткована партією Обрана «Фідес» у 2010 році. Вона проводиться за кошти державного бюджету, але разом з тим не має законодавчого підґрунтя та юридичної сили. Референдум на противагу є інструментом, передбаченим конституцією країни. Він проводиться за чіткими правовими процедурами з контролем якості та прозорості, а також має правові наслідки. 

95% опитаних Voks 2025 дійсно проголосували проти вступу України в ЄС. Але є важливе «але»: за офіційними даними, участь в опитуванні взяло близько 2,3 млн осіб із понад 8 млн виборців, а за оцінками угорської опозиції — 600 тисяч. 2,3 мільйона — це трохи менше третини електорату Угорщини. При цьому для того, аби референдум визнали дійсним, участь у ньому має взяти більше половини виборців. Також угорське видання Telex зазначало, що результати опитування подаються як «воля більшості», хоча лише частина анкет повертається повністю заповненою. 

Національні консультації в Угорщині часто супроводжуються маніпулятивною аргументацією, що впливає на думку респондентів. Наприклад, до бланків Voks 2025 додавали пам’ятку, в якій Україну бездоказово описували як центр злочинності, загрозу для ЄС і тягар для угорської пенсійної системи. При цьому жодних аргументів про потенційний позитив від вступу України в ЄС для Угорщини там не наводили, на що звернули увагу деякі громадяни Угорщини.  

Бюлетені надсилають поштою або публікують на урядовому порталі, але фактично ніхто не перевіряє особу, а система допускає кілька голосів з однієї IP‑адреси, що ставить під сумнів репрезентативність опитування. До того ж прихильники уряду Орбана могли бути значно більш мотивованими до участі у консультації, тоді як критично налаштовані громадяни швидше могли ігнорувати її. Це також потенційно могло посприяти бажаним для влади результатам.  

Після оприлюднення результатів опитування Voks 2025 угорські активісти оприлюднили відкритий лист українському народу, який підписали майже 50 тисяч людей. У ньому засуджують російську військову агресію з початку 2014 року та дотепер, підтримують незалежність України, її територіальну цілісність та виступають за справедливий мир, відбудову й захист прав усіх громадян. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний