Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють репортаж французького видання Enquête Du Jour. У ньому йдеться, нібито у Парижі знайшли мертвим хірурга. Він планував розповісти пресі, що перша леді Франції Бріджит Макрон народилася чоловіком і зробила операцію з корекції статі. Родичі лікаря підозрюють, що його вбили, аби запобігти витоку інформації.
Утім, це фейк. Сайт-першоджерело новини створили спеціально для поширення фейків. Портрет хірурга згенерований штучним інтелектом.
Скриншот допису
Новинний сайт Enquête Du Jour справді публікував такий сюжет. Утім, «французьке видання» виглядає підозріло. За допомогою інструмента Whois Lookup ми з’ясували, що цей сайт зареєстрували зовсім нещодавно — 25 червня 2025 року. Його створили лише за кілька днів до публікації відео про хірурга. Ймовірно, спеціально для поширення дезінформації.
Скриншот перевірки домену сайту Enquête Du Jour у Whois Lookup
На сайті Enquête Du Jour вказано, що авторка новини про померлого лікаря — Одрі Парментьє. Журналістка з таким ім’ям існує. Проте в коментарі для фактчекерів французького проєкту Vrai ou Fake вона наголосила, що не працювала над цим матеріалом: «Це справді шокує. Я дізналася, що пишу для цього фейкового новинного видання з березня. Досить тривожно, коли бачиш власне фото, ім’я та прізвище, пов’язані з теоріями змови. Я журналістка; я не маю абсолютно жодного стосунку до цього контенту».
Авторство інших матеріалів Enquête Du Jour також приписане справжнім французьким журналістам. Проєкт Vrai ou Fake зв’язався і з ними. Виявилося, що частина з них — журналісти-фрилансери, тобто їхня зайнятість напряму залежить від попередніх публікацій та цифрового сліду. Тому використання їхніх імен у фейку може значно вплинути на репутацію та подальшу роботу. Через це вивчають можливість подати на власників фейкового сайту в суд — за привласнення чужої особистості.
Ми не знайшли жодних згадок про хірурга на ім’я Франсуа Февр у мережі. Ймовірно, його особистість вигадали. А портрет згенерували за допомогою штучного інтелекту, що підтверджують результати перевірки в інструменті Hive Moderation.
Скриншот перевірки у Hive Moderation
Раніше ми спростовували інформацію, нібито у Бріжит Макрон помітили ознаки деменції.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний