Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють інформацію, що Верховна Рада підтримала дитячу гру «Джура», яка начебто має пронацистські мотиви. При цьому гру порівнюють з Гітлерʼюгендом.
Це маніпуляція. У грі «Джура» немає «пронацистських мотивів». Це добровільна гра для школярів, мета якої — виховати у них патріотизм.
Скриншот публікації
19 червня 2025 року в Україні справді набула чинності Постанова Верховної Ради про підтримку дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Це добровільна гра для школярів, мета якої — формування патріотизму, моральних цінностей на основі традицій українського козацтва. Під час гри дітей вчать спортивним навичкам, як-от перетягуванню каната або проходженню туристсько-спортивної смуги перешкод, а також наданню першої домедичної допомоги, стрільбі із пневматичної зброї тощо. У грі немає жодних «пронацистських мотивів». Гра багато років публічно проводиться в українських школах: численні фото та відео, буклети та правила гри є у відкритому доступі і не містять нічого, що можна трактувати як нацизм.
Гра «Джура» існує щонайменше з 2003 року. За її організацію відповідає Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді. Востаннє «Джура» пройшла на Вінниччині 15 травня 2025 року: у межах тренінгів діти вчилися основ поводження зі зброєю, орієнтуванню на місцевості, а також покращували їхні фізичні навички.
Порівняння гри «Джура» та Гітлерʼюгенду некоректне. Нацистський рух «Гітлерівська молодь» («Гітлерʼюгенд») мав примусовий характер. У 1933 році після приходу нацистів до влади інші молодіжні рухи або були включені до складу «Гітлерівської молоді», або заборонені. В період Другої світової війни членство було обовʼязковим. Причому стосувалось це лише німців, представники інших етносів, наприклад, євреї чи роми, не мали права стати учасником руху.
Подібної етнічної та расової сегрегації «Джура» не має, та й участь у патріотичній грі є добровільною. Ба більше, «Джура» — не єдина патріотична ініціатива для молоді. В Україні існують й інші обʼєднання, такі як «Пласт» і «Скаути України», де дітей навчають по вазі до своєї держави, лідерству, роботі в команді тощо.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний