Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито через дії голови фінансового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева в Україні ІТ-вці масово закривають ФОПи. У дописі посилаються на статтю спільноти розробників DOU.ua.
Утім, це маніпуляція. У дописі не повністю подали інформацію зі статті. У ній йшлося, що причинами закриття ІТ-вцями ФОПів є необхідність обов’язкової сплати ЄСВ, переїзд за кордон і перехід на гіг-контракти чи трудовий договір.
Скриншот допису
Ймовірно, Данила Гетманцева у дописі згадали, адже він очолює фінансовий комітет, де розглядали повернення обов’язкової сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), яке пропонував Кабмін. І Гетманцев тоді позитивно відгукувався про цю ініціативу: «Мабуть, є логіка, щоб повернути ЄСВ, тому що пройшло вже достатньо багато часу в контексті відновлення всіх податків, які були раніше, до повномасштабної війни. Ми не сформулювали ще єдину позицію навіть у нашому комітеті щодо ЄСВ, але є необхідність фіскальної консолідації, і це беззаперечний ресурс». Однак, по-перше, Гетманцев не був ініціатором повернення до ЄСВ. По-друге, під час голосування він підтримав його не одноосібно — за документ проголосувала більшість депутатів. Відтак з 2025 року сплата ЄСВ знову стала обов’язковою.
До того ж у самій статті видання DOU, на яку посилаються у пості, йдеться про кілька можливих причин, чому у I кварталі 2024 року порівняно з тим же періодом 2025 року кількість нових ФОПів у ІТ-галузі знизилась, а кількість закритих зросла. Зокрема, у матеріалі навели коментар виконавчої директорки IT Ukraine Association Марії Шевчук. Вона вказала, що частина ІТ-вців могли закрити ФОПи через запровадження обов’язкової сплати ЄСВ навіть без наявності прибутку у підприємця. Тому, ймовірно, для людей, які працювали нерегулярно, мати ФОП стало невигідно.
Також Шевчук зазначила, що багато ІТ-фахівців, які давно живуть за кордоном, переходять на місцеві контракти й оформляються за законами інших країн. Водночас всередині України працівники переходять на гіг-контракти (угода про виконання певної роботи без штатного працевлаштування) чи трудові договори. У матеріалі також навели статистику, що в компаніях-резидентах Дія.City працює понад 112 тис. фахівців, з них 64% — у штаті, 31% — за гіг-контрактом, 5% — як ФОП.
В інтерв’ю DOU керівниця проєктного офісу Дія.City Наталія Денікеєва також припустила, що фахівці переходять на трудові договори, оскільки це дозволяє отримати бронювання.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний