Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито за час повномасштабного вторгнення в Україну «влили» майже $680 млрд іноземної допомоги від країн, не враховуючи коштів від бізнесу. Попри це, донати для армії досі збирають, тоді як у росії, Ізраїлі та Ірані начебто немає подібних державних чи громадських зборів коштів.
Це неправда. Сума в $680 млрд не відповідає дійсності, реальний обсяг допомоги менший. Щонайменше у росії та Ізраїлі також проводять волонтерські збори для армії.
Скриншот допису
В Україну не «влили» $680 млрд
Кільський інститут світової економіки веде регулярний підрахунок наданої та запланованої допомоги Україні. Станом на зараз є актуальні дані за квітень 2025 року.
За даними інституту, Україна з 24 січня 2022 року по 30 квітня 2025 року отримала €156,07 млрд ($181,07 млрд за курсом Європейського центрального банку на 17 липня 2025 року) допомоги від Європи та €114,63 млрд ($132,99 млрд) — від США. Навіть якщо додати заплановані кошти ($5,05 млрд від США та $114,2 млрд від Європи), цифра виходить значно меншою — $433,3 млрд, а не $680 млрд.
Сума наданої допомоги Україні за період з 24 січня 2022 року по 30 квітня 2025 року. Джерело: Кільський інститут світової економіки
Важливо розуміти, що до загальної суми допомоги Україні включають не лише пряму фінансову підтримку. Надання військової техніки і боєприпасів, а також витрати на їхнє виготовлення і постачання теж переводять в грошовий еквівалент і враховують у загальному обсягу.
Наприклад, за програмою USAI (Ukraine Security Assistance Initiative) США фінансують закупівлю зброї для України або у власних виробників, або у партнерів. Також Штати мають програму PDA (Presidential Drawdown Authority). У цьому випадку зброю передають зі складів США, а вже після цього в межах аудиту визначають її вартість і замовляють ту ж зброю у своїх виробників, щоб відновити власні запаси. Такий підхід дає змогу постачати Україні озброєння значно швидше, адже його надсилають з наявних запасів США.
Оцінену вартість переданого озброєння за програмами USAI та PDA також включають до загальної суми наданої допомоги. Проте навіть наявні оцінки суми можуть змінюватися залежно від результатів аудиту. Наприклад, у рамках PDA вже зменшували оцінку вартості допомоги. Після аудиту виявлялося, що передана зброя коштувала дешевше, ніж спочатку рахували. Тому США могли перерозподілити зекономлені гроші на нову допомогу Україні.
В Ірані, росії та Ізраїлі немає волонтерських зборів?
Насправді це не так. У росії пропагандисти активно проводять збори для військових рф. Також російські військові просять про донати самостійно.
Ізраїль також має волонтерів, які допомагають військовим та цивільним. Зокрема своїм бійцям ізраїльтяни можуть передавати одяг, їжу, павербанки тощо. Щодо Ірану нам не вдалося знайти надійну інформацію.
Отже, щонайменше у росії та Ізраїлю також є волонтери, які збирають пожертви та допомагають своїм військовим.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний