Зміна умов та графіку погашення внутрішнього держборгу підвищить мотивацію уряду тримати зростання цін на низькому рівні | VoxUkraine

Зміна умов та графіку погашення внутрішнього держборгу підвищить мотивацію уряду тримати зростання цін на низькому рівні

2 Травня 2017
FacebookTwitterTelegram
126

Кабмін схвалив репрофайлінг – реструктуризацію внутрішнього державного боргу.

Він стосується окремих випусків облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на суму 221,6 млрд грн або 59% усіх ОВДП, які знаходяться у портфелі Національного банку. Усього у власності НБУ знаходяться цінні папери на суму 378 млрд грн.

Виплати по погашенню і обслуговування обраних випусків цінних паперів будуть розтягнуті на 30 років.

Чому знадобився репрофайлінг?

В останні роки Мінфін активно “латав бюджетні дірки” за допомогою цінних паперів. Мінфін випускав ОВДП для капіталізації державних банків, “Нафтогазу України”, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який повертає кошти вкладникам ліквідованих банків. Частково ці ОВДП купував Нацбанк. Мінфін в свою чергу повинен платити регулятору стандартні боргові платежі: за обслуговування та погашення.

Важливо відзначити, що з 2016 року НБУ припинив практику активного викупу ОВДП. Якщо до кінця 2015 року портфель державних цінних паперів у власності центробанку активно зростав, то в останні півтора роки Нацбанк почав скорочувати портфель цінних паперів, утримуючись від купівлі нових.

Частина ж портфелю поступово “гасилась” в міру настання термінів.

Винятком був епізод з викупом облігацій на підтримку докапіталізації Приватбанку в останні дні 2016 року. Загалом, в цілому у 2016 році портфель ОВДП у власності НБУ скоротився на 8 млрд грн. Скорочується він і в 2017 році – за чотири місяці цього року зменшився на 4 млрд грн.

Після 2020 року сформувався дуже щільний графік платежів по ОВДП у власності центрального банку. Через високе боргове навантаження уряд вирішив розтягнути в часі виплати Нацбанку за окремими випусками цінних паперів.

Кабмін не вперше вдається до подібного фінансового маневру.

Цікаво, що майже третина реструктуризованих цінних паперів (близько 80 млрд грн) – це ОВДП, випущені в різні роки для фінансування дефіциту НАК “Нафтогаз України”. А ОВДП ще на 20 млрд грн, які були випущені у кінці 2014 року і підлягають погашенню в 2019-му – це результат попередньої угоди Мінфіну і НБУ щодо реструктуризації боргів.

Тобто уряд уже не вперше реструктуризує свої борги перед Нацбанком. І не можна бути впевненим у тому, що нинішня угода – остання.

Цікаво, що для встановлення ставки за новими інфляційними ОВДП ключову роль відіграватимуть показники інфляції в березні та вересні. Саме на їх підставі повинні встановлюватися купонні платежі травня і листопада відповідно.

Вочевидь, це буде постійно мотивувати уряд відкладати підвищення адміністративно регульованих тарифів (у тому числі на комунальні послуги) на квітень і жовтень відповідно.

Прийняття репрофайлінгу саме зараз невипадкове: настає час низки погашень попередніх випусків ОВДП, які знаходяться у власності НБУ. Так, 31 травня закінчується термін обігу ОВДП на 1,03 млрд грн. (Випущені в 2009 р для збільшення капіталу Укргазбанку), 7 червня ще 1,12 млрд грн (Банк “Київ”, 2009 рік), 14 червня ще 0,94 млрд грн (Банк “Родовід”, 2009 рік). Відповідно, відстрочка погашення цих цінних паперів миттєво поліпшить фінансову ліквідність держбюджету.

Cтавка відсоткового доходу складе “показник річної інфляції + 1,5%”. Такий підхід підвищить мотивацію уряду тримати зростання цін на низькому рівні.

Автори