Зайві суми у платіжках: хто винен і що робити | VoxUkraine

Зайві суми у платіжках: хто винен і що робити

22 Лютого 2019
FacebookTwitterTelegram
37

18 лютого 2019 року НКРЕКП отримала від Державної регуляторної служби дозвіл на позапланові перевірки 20 облгазів. Підставою стали чисельні скарги українських споживачів газу на появу у платіжках надлишкових обсягів газу. За словами голови НКРЕКП Оксани Кривенко, комісія планує розпочати перші перевірки вже у березні. VoxConnector розібрався, як розвивалася ситуація та що робити споживачам, які отримали зайві суми у платіжках.

Звідки у платіжках з’явилися зайві суми

Конфлікт навколо додаткових нарахувань розпочався у листопаді 2018 року, коли споживачі  з встановленими газовими лічильниками отримали у платіжках, окрім нарахувань за місяць, додаткові суми за «різницю в об’ємах спожитого газу в стандартних і робочих умовах».

Що кажуть НКЕРКП та Нафтогаз

НАК «Нафтогаз» закликав українців не вірити облгазам і в жодному разі не оплачувати за «приведення до стандартних умов», підкресливши, що не має жодного стосунку до появи у платіжках додаткових сум: «Нафтогаз жодним чином не причетний до рішення газзбутів вимагати зі споживачів додаткові суми та засуджує такі дії. Відповідні витрати вже компенсуються спорідненим структурам газзбутів – облгазам через механізм виробничо-технологічних втрат».  

У Нафтогазі також вважають, що донарахування можуть стати причиною подвійної оплати за газ або ж виникнення віртуальних богів, через які споживачі не матимуть змоги вільно змінити свого постачальника газу.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг підтримує позицію Нафтогазу. 23 листопада 2018 НКРЕКП заборонила облгазам донараховувати споживачам додаткові суми за приведення обсягів газу до стандартних умов.

Яка позиція уряду

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ще на початку грудня 2018 року пообіцяв проведення перевірки облгазів. «Платіть не більше 8,55 і тільки по лічильнику. Все інше — шахрайство. Ніяких попередніх боргів бути не може» — заявив Гройсман під час години запитань до уряду у ВРУ.

У перевірці мають взяти участь Міністерства енергетики, а також регіонального розвитку і ЖКГ, а також НКРЕКП.

Що кажуть облгази

Облгази компанії «РГК» Дмитра Фірташа незадоволені забороною на донарахування. Більш ніж 15 облгазів звернулися до Окружного адміністративного суду Києва з позовом проти НКРЕКП. Мета позову — скасувати рішення регулятора та повернути можливість донараховувати споживачам борги за приведення обсягу газу до стандартних умов.

Якими є поточні норми споживання газу для побутових споживачів

Постановою Кабінету міністрів від 30 січня 2019 року встановлено такі норми споживання газу для домогосподаств без лічильників:

3,29 кубометра за наявності газової плити та централізованого постачання гарячої води;

5,39 кубометрів за наявності плити, але без централізованого постачання гарячої води;

10,49 кубометрів за наявності плити та газового водонагрівача.

Що робити, якщо ви отримали завищені платіжки

Нафтогаз рекомендує наступний порядок дій:

  1. Звернутися до облгазу зі скаргою та вимагати провести перерахунок, надіславши відповідний лист-вимогу.
  2. Надіслати до НКРЕКП скаргу на дії газзбуту.
  3. Сплатити за газ в тій сумі, яка не оспорюється.

Джерело: Нафтогаз України