Оптові ціни в Україні в травні-червні значно знизилися через падіння світових цін на нафту. Заспокоїла ринок й визначеність з постачанням пального з Росії, стосовно чого на в кінці травня та на початку червня були питання. Так, дизпальне подешевшало на 17%, з 29500 до 24800 грн/т.
Але за цей період роздрібні ціни на пальне майже не змінилися. Рух вниз почався на початку липня, наразі ціни на бензин та дизпальне втратили 1 грн/л. Автогаз за місяць подешевшав на 50 копійок. Чому реакція ринку така «загальмована»?
По-перше, у травні та червні біла невизначеність спочатку з білоруськими, а потім з російськими поставками. Роздрібні оператори не поспішали знижувати ціни, бо не виключали зростання оптових цін через дефіцит. Коли цей ризик відступив, а увага до диспропорції у цінах почала зростати – АЗС почали зниження.
По-друге, треба звернути увагу на тактику найпотужнішого гравця ринку – групи «Приват» Ігоря Коломойського, яка контролює 20% ринку АЗС, або близько 1500 АЗС по всій країні. Останні півроку ця мережа впритул наблизилась до максимальних цін ни ринку, які утримують так звані «преміальні» мережі, хоча майже 20 років була законодавцем мінімального рівня цін. Попри всі передумови, «Приват» зберігав у травні-червні стабільні ціни, «забувши» їх знизити. Решта гравців теж не поспішала, не бажаючи конфліктувати з лідером, який, тим більше, останнім часом набув політичної ваги.
Нова цінова політика «Привату» має під собою об’єктивні причини. Група здебільшого торгує продуктом свого Кременчуцького НПЗ, а прибутковість переробки нафти на ньому є низькою через технічну недосконалість та дорогу нафту, що постачається морем. Щоб зберігати рентабельність (тобто дохідність бізнесу – прим. ред), потрібно дорожче продавати нафтопродукти. Схоже, це й відбувається останнім часом. В цілому, з урахуванням нових політичних розкладів, «Приват» може суттєво підсилитись на ринку не тільки через збільшення переробки у Кременчузі, але й за рахунок імпорту через власні морські термінали, що вже відбувається. За попереднього «режиму» «Приват» був змушений максимально скоротити обсяги бізнесу, щоб не наражатися на ризики нападу з боку провладних сил.
Що буде з цінами
Є всі передумови для більш активного зниження цін. Наразі середні ціни вже зменшилися на одну гривню за літр, а в окремих мережах й більше. За нашими розрахунками, наразі є потенціал до зниження ще на 2-2,5 гривні протягом двох найближчих тижнів. Так, обєктивна вартість дизпального на сьогодні складає 26 грн/л (середня по країні на 10 червня 28,82 грн/л), бензину А-95 – 27,5 грн/л (29,37 грн/л).
Що стосується скрапленого газу, то на сьогодні 13,20-13,50 грн за літр — ринкова ціна. Зниження можливе, але незначне: до 50 копійок.
Як Росія шантажує Україну
Головним фактором стабільності ринку є стале постачання нафтопродуктів з Росії. Нещодавно в цьому механізмі відбулися неприємні зміни. В квітні Росія ввела санкції щодо України, посиливши контроль за екпортом дизпального та скрапленого газу – наймасовішими позициями російського експорту в Україну. Відтепер росіяни будуть узгоджувати обсяги поставок щомісяця, а результати цих рішень ніде не публікуються. Тобто спрогнозувати наповнення ринку складно. Російське дизпальне займає майже 45% ринку, а скраплений газ – понад 30%, тому невизначеність з обсягами постачання створює хронічні ризики дестабілізації ринку та, як один з наслідків, зростання цін. Така ситуація вже відбулася на початку червня, коли з’ясувалося, що обсяги постачання ДП скорочені майже в 4 рази (з 225 тис. т до 65 тис. т), а скрапленого газу вдвічі. Кризі вдалося запобігти завдячуючи великим запасам пального. Ближче до третьої декади червня в Москві графік постачання збільшили, але, як то кажуть, осад залишився.
Напередодні піку сезонного споживання ринок думає не тільки про Росію, але й про Білорусь, яка є другим за потужністю постачальником нафтопродуктів в Україну. Вже анонсовано, що в серпні-вересні два білоруські НПЗ йдуть на ремонти й постачання буде знижено. З урахування всіх зазначених ризиків цьогорічний високий «сезон» обіцяє бути дуже напруженим. Ми рекомендуємо уряду звернути увагу на цю ситуацію та розробити комплекс заходів щодо забезпечення країни нафтопродуктами.
Російський скраплений газ
Також Росія — один з найбільших в світі виробників скрапленого газу, і ми, як сусідня країна, завжди будемо для неї преміальним ринком. Це пов’язано в першу чергу з високою вартістю транспортування. Наприклад, тонна скрапленого газу зараз коштує 330 доларів, а транспортні витрати на її доставку з Казахстану або з Уралу — це 200 доларів, левова частка вартості. Через це ринки, які знаходяться ближче до виробника, завжди в фаворі: на них можна заробити відчутно більше. Альтернативні джерела завжди будуть дорогими.
Чи є альтернативи
Головні напрями альтернативного постачання нафтопродуктів – збільшення нафтопереробки та імпорту через морські порти. Наразі потужності цих каналів, особливо для постачання скрапленого газу обмежені через застарілість перевалювальної інфраструктури та нестачу рухомого складу «Укрзалізниці». Потрібні інвестиції в НПЗ та перевалки, але великі гроші ніхто вкладати не буде, пока немає гарантій завантаження цих потужностей. Для цього треба здійснити кроки по збалансуванню системи нафтопродуктозабезпечення, яка сьогодні на 80% орієнтована на Росію й Білорусь. Розрахунки вказують на те, що вирівняти баланс можливо тільки за рахунок обмеження постачання з традиційних джерел, що змусить працювати альтернативні канали. Перший крок у цьому напрямку був зроблений 15 травня, коли Уряд прийняв постанову про обмеження постачання російського дизпалива на рівні 2,5 млн т на рік та введення 2%-го мита на ці обсяги. Але дивним чином ця постанова десь загубилася й досі не опублікована та не набула чинності. Навіть такий сигнал був би достатній для ринку щоб активніше готуватися до пікового сезону у серпні-вересні.
Автори: Сергій Куюн, Артем Куюн, експерти «Консалтингової групи А-95»