МАНІПУЛЯЦІЯ: Нацбанк увімкнув станок. Венесуела на порозі | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Нацбанк увімкнув станок. Венесуела на порозі

Photo: Лєна Шуліка, VoxUkraine
5 Серпня 2020
FacebookTwitterTelegram
1790

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У соцмережах поширюється пост, у якому йдеться про те, що Національний банк України надрукував 60 мільярдів гривень за останній квартал і що це пророчить Україні долю Венесуели. 

Примітка. Зображення змінено для недопущення використання ненормативної лексики.

 

Пояснюємо, чому це не так.

По-перше, йдеться про зростання обсягів готівки за пів року, а не за квартал, як повідомляють у пості. За повідомленнями прес-служби і за даними НБУ, з початку року (станом на 1 липня) готівка в обігу зросла на 61,2 млрд грн (на 14,4%) у порівнянні з її зменшенням на 1,6% (або на 6,4 млрд грн) за аналогічний період минулого 2019 року.

Загальна кількість готівки в обігу за перше півріччя 2020 року зросла з 425 мільярдів гривень до 486 мільярдів. 

У тому ж повідомленні прес-служби НБУ пояснює, чому це сталося. Зокрема повідомляє, що «Це пов’язано із ситуацією, що склалася через поширення коронавірусу та карантинними обмеженнями, введеними для боротьби з ним». А також, що «В Україні після введення карантину готівка довше затримується в обігу», оскільки:

  • під час карантину громадяни менше споживали товарів та послуг; 
  • збільшився попит на готівку, у тому числі «про всяк випадок»; 
  • зросли державні виплати для підтримки населення під час коронакризи, у тому числі пенсіонерів, які здебільшого віддають перевагу готівці; 
  • ймовірно, зросли неофіційні розрахунки в тих видах діяльності, роботу яких було тимчасово обмежено через карантинні заходи.

Оскільки одні фактори призвели до скорочення обсягів готівки в обігу, а інші – до зростання попиту на неї, центральний банк може компенсувати цю різницю, випускаючи додаткову готівку без ризику зростання цін

Це цілком узгоджується з показниками інфляції, яка значно сповільнилася в умовах економічного спаду у першому півріччі 2020 року. Так, навіть за умови зниження обсягів готівки в обігу, інфляція за перше півріччя 2019 року в середньому складала 9%. В той час, як за аналогічний період 2020 року (і за умови збільшення готівки в обігу) інфляція складала лише 2,4%.

Тому порівняння з Венесуелою як натяк на можливу гіперінфляцію в результаті таких дій НБУ недоречне.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний