Інструкція для відкриття шкіл – у класних кімнатах, на екрані та на свіжому повітрі | VoxUkraine

Інструкція для відкриття шкіл – у класних кімнатах, на екрані та на свіжому повітрі

Photo: depositphotos / halfpoint
12 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
5222

Протягом місяців викладачі, політики, експерти у сфері охорони здоров’я та втомлені батьки обговорювали питання безпечного повернення дітей до шкіл. Вже скоро вони побачать, як ці плани реалізуються в реальному житті.

Цю статтю було вперше опубліковано Bloomberg 26 серпня 2020 року за посиланням. Переклад на українську мову – VoxUkraine. Перепублікацію повної версії тексту заборонено.

Багато шкіл відкрилися, або збираються відкритися, із застосування таких заходів як носіння медичних масок, дотримання соціальної дистанції, відстеження контактів, а також щоденні перевірки температури та медичні огляди. Деякі школи запровадили змінний графік і проведення занять меншими групами. Інші вже були змушені закритися через багато нових випадків захворювання лише через кілька тижнів після відкриття.

У США, де не існує державного плану із повторного відкриття шкіл, навчальні заклади використовують “комбіновані” моделі, які відрізняються залежно від округу. Дехто починає рік повністю на дистанційному навчанні, у той час як інші повністю відкривають приміщення для дітей та проводять повноцінні очні заняття. Треті планують впроваджувати гібридну модель, яка розділяє навчальні тижні на “очні” та “віртуальні”.

Ці методи тестуються на тлі обмежених даних щодо серйозності інфікування та швидкості передачі вірусу COVID-19 серед дітей та від дітей до дорослих. Наразі дані свідчать про те, що діти молодшого віку мають невеликий шанс захворіти серйозно, але від хвороби вони не захищені. Згідно з нещодавнім дослідженням Американської академії педіатрії (ААП) та Асоціації дитячих лікарень, під час якого було зібрано дані з 49 штатів, в останні два тижні липня більше 97,000 дітей мали позитивні тести на коронавірус, що свідчить про різкий стрибок захворюваності серед молоді.

Огляд досліджень, проведених Фондом сім’ї Кайзера, наводить припущення, пов’язані з оцінкою імовірності розповсюдження вірусу серед дітей: дехто припускає, що діти несуть таке саме вірусне навантаження, що й дорослі, у той час як інші заявляють, що діти з меншою вірогідністю є розповсюджувачами вірусу. Одне з досліджень проведених у Південній Кореї допомагає встановити межі ризику, стверджуючи, що у дітей до 10 років імовірність передачі вірусу іншим нижча, ніж у їхніх старших товаришів.

Bloomberg CityLab дослідив різні моделі “повернення до школи” та їхній вплив на ризик зараження коронавірусом, загальний добробут, розвиток дитини та доступність освіти для всіх учнів.

Дистанційне навчання 

Логістика: Оскільки кількість випадків захворюваності продовжує рости, більшість шкіл США розпочне осінній семестр виключно з онлайн-навчання, включно з принаймні 21 із 25 найбільших шкільних округів країни, згідно з програмою відстеження відкриття шкіл від Education Week. Не всі навчальні заклади розробили детальний план. Тому без керівництва на національному рівні віртуальне навчання та графік відновлення очної форми навчання будуть різні у різних шкільних округах. Вони будуть відрізнятися за такими параметрами як платформа, на якій проходитиме комунікація між дітьми та викладачами; частотою, з якою вчителі пропонуватимуть прямі трансляції занять (порівняно із записаними сесіями); поділом класів на групи; й вимогами до запровадження залученого викладання (замість того, щоб учні просто дивилися відео). Деякі школи проводитимуть ранкові зустрічі; інші протягом дня можуть резервувати приміщення для перевірки емоційного стану школярів або навіть пропонувати терапевтичну допомогу.

Переваги: Залишити учнів у своїх домівках і відділити їх від учителів – це найменш ризикований варіант, він не наражає учнів і працівників шкіл на небезпеку зараження Covid-19. Цю модель підтримали батьки та вчителі, які переживають, що якщо повернутися до очного навчання занадто рано і без адекватних протоколів безпеки, то це може поставити під загрозу життя та спричинити спалах захворюваності у громаді. Вік близько третини вчителів державних і приватних шкіл “К-12” у США перевищує 50 років. Це означає, відповідно до Національного центру статистики освіти, що вони мають більший ризик серйозного перебігу Covid-19. Дистанційне навчання також надає учням гнучкості, оскільки деякі уроки можна записати та пройти у вільний час.

Обмеження: Основний тягар лягає на вчителів, які мають створювати цікаві та інтерактивні заняття. У багатьох штатах США, таких як Каліфорнія, профспілки вчителів та шкільні чиновники не можуть дійти згоди у питанні, якого викладання варто вимагати від викладачів під час онлайн-занять. Реальність така, що учням, ймовірно, буде важко втримати увагу протягом годинного онлайн-заняття, стверджує Натаніель Бірс, педіатр Дитячої національної лікарні у Вашингтоні. Діти молодшого віку зможуть залишатися зосередженими лише з допомогою дорослих. Тому батькам доведеться знаходити баланс між роботою та цілодобовим доглядом за дитиною.

За словами Бірса, повністю віртуальна модель навчання означає, що учні можуть втратити такі життєво важливі неакадемічні ресурси як безкоштовні обіди або обіди зі знижкою, програми здорової поведінки та інші послуги охорони здоров’я, на які діти зазвичай розраховують. Діти, для яких є ризик жорстокого ставлення в родині, також опиняються у гіршому становищі (хоча деякі кольорові батьки з низьким рівнем доходів кажуть, що почуваються більш захищеними від неправдивих звинувачень).

Також виникає питання, чи всі учні мають однаковий доступ до віртуального навчання. Перший досвід з цією моделлю навчання на початку пандемії виявив глибоку цифрову нерівність Америки відому як “розрив у виконанні домашніх завдань“, коли деякі шкільні округи скасували частину навчального року через те, що багато їхніх учнів не мають доступу до інтернету чи комп’ютера. Цього разу штати сподіваються побачити кращі результати, а органи місцевої влади намагаються забезпечити студентів гаджетами й відкривають точки доступу WI-FI у парках і на автостоянках. У Філадельфії, де шкільний округ закрився цієї весною тому що більшість із його 200,000 учнів походять із сімей з низьким рівнем доходів, було запущено комітет із цифрової рівності, який працюватиме з телекомунікаційними операторами над наданням доступу до мережі інтернет малозабезпеченим сім’ям.

“Освітні розриви накопичуються й ростуть”, – каже Крістіна Рамірез, професор біостатистики у Школі громадського здоров’я Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі. “Ми створимо тисячі економічних диспропорцій між дітьми, чиї батьки можуть найняти репетиторів, що дозволить цим дітям просуватися вперед, і дітьми з сімей з нижчим рівнем доходів”. Її огляд даних Covid-19, якщо його застосовувати до студентів, припускає, що тривале закриття шкіл може, наприклад, призвести до підвищення частки учнів, які покинуть школу.

Через закриття шкіл наприкінці 2019-2020 навчального року американські учні повернуться цієї осені лише зі 70% прогресу в читанні та 50% – з математики порівняно з тим, яких результатів вони могли б досягти за час звичайного навчального року, згідно з даними квітневого звіту освітньої некомерційної організації NWEA в Орегоні. Учні молодших класів, а також із сімей, які не мають такої гнучкості та ресурсів, що доступні їхнім одноліткам, вірогідно, повернуться із навіть нижчим рівнем знань.

Без державної допомоги розрив зберігатиметься. “Зараз ми ясно бачимо, що більшість державних шкіл повинні будуть перейти на віртуальне навчання, і ми маємо продумано підійти до вирішення питання нерівності”, – каже Ніколь Тернер-Лі, директорка Центру технологічних інновацій в Інституті Брукінгса. У нещодавньому звіті для Брукінгса вона наголошує, що останній законопроект про стимулювання економіки має включати фінансування широкосмугового інтернету для всіх громад, включаючи сім’ї з низьким рівнем доходів у міських і сільських районах.

Протягом багатьох років, каже вона, федеральні ресурси направлялися на покращення доступу до інтернету у класах, але не на “підтримку безперервного навчання для учнів, коли вони повертаються додому”.

Очне навчання

Логістика: Коли школи в усьому світі почали знову відкриватися наприкінці травня, оскільки кількість випадків коронавірусу скоротилася в країнах від Австралії до Німеччини, багато з них відновили свою діяльність повністю. У США щонайменше два штати – Арканзас і Флорида – наказали школам відновити очне навчання всі п’ять днів на тиждень, тоді як інші штати надали своїм округам можливість обрати форму навчання. Пріоритет тоді надавався створенню безпечного фізичного середовища для учнів і вчителів. У Сінгапурі маски є обов’язковими, а деякі школи відкрили спеціальні доріжки для прогулянок, щоб мінімізувати контакти між різними групами. До того, як Південна Корея закрила школи в Сеулі через нещодавній спалах захворюваності, у класах рекомендували залишати третину вікон відчиненими щоразу коли вмикався кондиціонер. Італія збирається купувати 3 млн нових парт, щоб замінити ними традиційні двомісні столи.

Рекомендації Центрів США з контролю та профілактики захворювань та Американської академії педіатрії (ААП) також пропонують розставляти парти на відстань від трьох до шести футів (1-2 м) одна від одної, використовувати фізичні бар’єри для відокремлення вхідних зон та місць, де працюють учителі, а також формувати невеликі групи учнів, які будуть взаємодіяти один з одним цілий день в одному класі з лише одним вчителем. Час приходу, обіду та виходу зі школи потрібно розподілити так, щоб мінімізувати скупчення людей. Також діти повинні щодня проходити перевірку на предмет потенційного зараження в школі або вдома.

Бірс наголошує на важливості тісної координації з системою охорони здоров’я. “Місцеві або державні департаменти з охорони здоров’я повинні допомагати школам орієнтуватися у питаннях, що стосуються фізичної дистанції, прикривання обличчя та чистоти”, – каже він. “Це складові, які не варто залишати на розсуд шкіл”.

Переваги: З педагогічної точки зору це найменш дестабілізуючий варіант, особливо для дітей молодшого віку, які опановують базові навички. У червні ААП заявила, що округам варто прагнути зробити очне навчання знову безпечним, і що переваги навчання дітей в класі виходять за межі чисто теоретичних знань: “Вони також набувають соціальних та емоційних навичок, отримують здорове харчування та займаються фізичними вправами, отримують підтримку психічного здоров’я та інші послуги, які складно чи неможливо надати онлайн”.

“Діти, як правило, добре розвиваються в рутині”, – додає Бірс, який також працює в Раді шкільної охорони здоров’я ААП. Це відчуття рутини та фізичний зв’язок є особливо важливими, оскільки ізоляція може посилити травму, яку деякі діти, можливо, вже відчувають через різке закриття шкіл та оголошення карантину в усіх штатах через пандемію.

Обмеження: Мати правильні протоколи та забезпечувати соціальну дистанцію між дітьми буде складним, якщо не неможливим, завданням у школі, яка повністю відновила свої функції. Навіть просте розсування парт є складнішим, ніж здається, оскільки вчителі швидко розуміють, що у класних кімнатах через це не залишається місця. Це також може дорого коштувати. За однією з оцінок, кожний шкільний округ повинен витратити $1,8 млн на повторне відкриття навчальних закладів у період, коли фінансування вже обмежене, а міста зіштовхуються з потенційним скороченням бюджетів. Ці витрати включають близько $300,000 для забезпечення дезинфікуючими засобами та засобами індивідуального захисту та понад $1,2 млн, щоб найняти додатковий обслуговуючий персонал, медсестер і помічників, за даними Міжнародної асоціації представників шкільного бізнесу. Водночас за оцінками Американської федерації вчителів безпечне відкриття шкіл вимагатиме федеральних інвестицій в розмірі $116,5 млрд додатково до тих коштів, які вже надали округам.

Муніципалітетам, які вже витратили $22 млн на перевезення школярів до і зі школи, потрібно буде витратити ще більше грошей, оскільки очікується, що шкільні автобуси обмежать кількість місць для дотримання соціальної дистанції. “Це буде по-різному в різних місцях”, – каже Стів Сіммонс, президент Національної асоціації з транспортування учнів. “Якщо у вас округ із 1000 дітей, то ви, напевно, з цим впораєтеся. Але якщо у вас більший округ, то впоратися з цією роботою буде практично неможливо. Для батьків, які переживають через розповсюдження вірусу в шкільному автобусі або в громадському транспорті, це може стати тягарем, особливо важко буде сім’ям, у яких немає авта.”

Джаваїд Сіддікі, голова групи, що займається освітньою політикою, Інституту Ганта висловлює занепокоєння тим, що шкільний персонал та учні можуть “розслабитися” протягом навчального року. “Починає грати людська природа, люди починають заспокоюватися, і ми вже це бачимо”, – каже він. “Я впевнений, якщо ми проведемо шість тижнів навчального року й не буде зафіксовано жодного позитивного випадку [Covid], ви побачите, що учні почнуть нехтувати заходами безпеки, а вчителі не будуть притягувати їх до відповідальності за це”.

У випадку спалаху захворюваності деякі учні можуть постраждати більше за інших. Нове дослідження в журналі “Pediatrics” від Дитячої національної лікарні свідчить про те, що Covid-19 найбільше вражає дітей меншин та з малозабезпечених сімей. Так, з 1000 дітей, які були протестовані в окрузі Колумбія, позитивні результати були виявлені у близько 46% латиноамериканських та 30% чорношкірих дітей. Серед білих дітей позитивний результат було виявлено лише у 7%.

Школи, які вже відновили роботу, можуть слугувати попередженням. В Ізраїлі школи відновили роботу в травні, оскільки в країні було зафіксовано одну з найнижчих захворюванностей на Covid-19 у світі: кількість нових випадків щодня виражалася у двозначних цифрах, а кількість смертей від хвороби була менше 300. Через два тижні було виявлено багато нових випадків захворюваності серед учнів і співробітників шкіл, включаючи 130 випадків лише в одній школі, що змусило десятки закладів закритися на невизначений термін і відправити більше 6,800 людей на карантин. Водночас у США один шкільний округ у Джорджії, де не вимагають носіння масок, змусив 925 учнів і співробітників шкіл піти на карантин приблизно через тиждень після повторного відкриття – адміністрація виявила 59 позитивних випадків Covid-19. Старша школа біля Далласа відома за сумнозвісною фотографією з переповненим коридором учнів без масок була вимушена закритися на два дні дезинфекції після того, як дев’ять учнів і працівників закладу отримали позитивний тест на коронавірус.

Бірс наголошує, що додаткової підтримки потребують не лише учні, але також і вчителі, які фактично ризикують власним життям заради роботи, за яку в США традиційно недоплачують, а підтримка з боку керівництва доволі мала. Деякі вчителі вирішили піти на пенсію через проблему з Covid-19, що ускладнює й без того зростаючий дефіцит викладачів у США.

Гібридне навчання

Логістика: Для багатьох шкільних округів у США це компроміс між двома описаними моделями – поєднання двох-трьох днів очного навчання із дистанційним. Шкільні округи експериментують із різними способами впровадження моделі, про що йдеться в детальному аналізі Education Week.

Дехто розподіляє учнів на групи, які відвідують очні заняття в альтернативні дні, причому один день відводиться вчителю для складання плану навчання та дезінфекції. Хтось розподіляє студентів на ранкові та вечірні групи. Інші ж розглядають можливість відвідування очних занять тільки для школярів початкових класів, тоді як учні середньої та старшої школи повністю залишаються на дистанційному навчанні. В такому випадку школярі молодшого віку можуть розподілятися між декількома навчальними будівлями. У складніших варіантах деякі шкільні округи розглядають можливість того, щоб учні відвідували лише основні уроки, такі як математика та англійська мова, а інші дають батькам право вирішувати, чи хочуть вони, щоб їхня дитина відвідувала школу, і якщо так, то коли, і які уроки.

Якщо питання відсутності простору у класах залишиться, то велика кількість приватних і громадських будівель, які не використовуються, можна перетворити на класні кімнати, пропонує Тернер-Лі. “Ми повинні переосмислити спільноту в школі”, – каже вона. “Наразі через економічний спад ми маємо багато вільних будівель. Земельні ділянки, офіси чи колишні торгівельні заклади, які не використовуються, зараз є звичною картиною. Їх можна перепрофілювати у класні кімнати, щоб забезпечити можливість навчання”.

Переваги: Змішані підходи нададуть учням принаймні частину особистої взаємодії, що, на думку експертів, є корисним, навіть необхідним, для освітнього розвитку та психічного здоров’я. Це також надасть школярам із малозабезпечених сімей можливість мати доступ до критично важливих послуг, які вони не зможуть отримати в суто віртуальних умовах. А гнучкий графік роботи та обмеження кількості учнів, які перебувають у шкільній будівлі одночасно, дозволить закладам краще запобігати утворенню натовпів та застосовувати заходи соціального дистанціювання, такі як розміщення парт на відстані шести футів одна від одної.

“Гібридна модель має на меті саме те, що пропонує ААП, а саме – залучати до школи стільки дітей, скільки можливо для очного навчання якомога частіше, поки це безпечно”, – каже Бірс.

Обмеження: Хоча дехто може стверджувати, що гібридна модель поєднує переваги повністю функціонуючих шкіл і дистанційного навчання, вона також містить деякі з ризиків. Школам все ще доведеться інвестувати в протоколи соціального дистанціювання. І ризик втрати пильності протягом навчального року залишається проблемою для безпеки шкіл у ті дні, коли учні повинні знаходитися в класі. Водночас нерівність притаманна також і цій моделі. Містам і національному уряду все ще необхідно буде інвестувати кошти в закриття або принаймні зменшення розриву у виконанні домашніх завдань, щоб учні мали доступ до онлайн-занять під час днів віртуального навчання. Інакше все ще є ризик того, що учні з малозабезпечених сімей пастимуть задніх. Окрім цього, здатність обрати найкращий варіант для своїх дітей та знайти додаткові ресурси, такі як репетитори, навчальні модулі та мікрошколи, – це розкіш, яку не кожні батьки можуть собі дозволити.

Ця модель також може бути логістичним кошмаром, який школи створять і для батьків, і для самих себе. Координація автобусних маршрутів відповідно до того, хто їде до школи і в який день може стати дуже складною задачею для адміністраторів, у той час як відсутність вирішення проблеми догляду за дітьми означає, що багатьом батькам буде важко привести свій робочий графік у відповідність до складніших маршрутів їхніх дітей. “Ідея планування найгіршого сценарію у цьому всьому відсутня, що призведе до того, що кожен буде приходити із запитом на унікальний розклад. Чи зможемо ми його забезпечити?”, – каже Сіддікі з Інституту Ганта. “Якщо ви просите про співпрацю й не можете виконати кожен унікальний запит, ви приречені на провал”.

Також важливо, що гібридна модель все ще несе ризики розповсюдження Covid-19 із будівлі школи до більшої громади. Деякі епідеміологи кажуть, що ця модель може бути найбільш ризикованою, оскільки вона дозволяє учням контактувати з різними групами людей. Як пояснює журнал Wired, школяри не обов’язково сидять удома в ті дні, коли у них немає очних занять, і можуть спілкуватися з іншими людьми у свої вихідні. Малі діти, чиї батьки не можуть змінити свій робочий графік так, щоб він співпадав зі шкільним, зрештою можуть опинитися під наглядом інших дорослих. Обидва сценарії підвищують ризик інфікування коронавірусом для вчителів, яким, можливо, доведеться взаємодіяти з багатьма групами дітей.

Навчання на відкритому повітрі

Логістика: Оскільки адміністратори усвідомлюють проблеми відновлення роботи шкіл – як у віртуальному, так і в очному режимі – деякі з них шукають способи для подолання певних обмежень. Одна ідея повторює те, що школи робили під час минулих пандемій – і вона рекомендована Всесвітньою організацією з охорони здоров’я – перенести заняття на вулицю або у вільні будівлі. У Нью-Йорку цю ідею підтримав принаймні один член міської ради, який закликав місцеві агенції створити загальноміську програму, щоб допомогти школам отримати дозвіл для розміщення парт і стільців у парках для проведення занять і безпечно перенести навчальні класи на вулиці у той самий спосіб, як міста це зробили з ресторанами.

Тернер-Лі каже, що автобуси, парки та будь-які зелені насадження навколо громадських будівель, таких як церкви, також можуть бути використані для створення точок доступу до Wi-Fi для сімей без інтернету в містах і особливо в сільських громадах, де бракує широкосмугової інфраструктури. “Я раніше писала про шкільні автобуси, облаштовані Wi-Fi, у парках і мікрорайонах; зараз я роблю другий крок”, – каже вона. “Давайте поставимо декілька лавок і столів, щоб [учні] могли тримати соціальну дистанцію і робити своє домашнє завдання на вулиці не перебуваючи на асфальті”.

Переваги: Проведення занять на відкритому повітрі не тільки надає простір для фізичного дистанціювання і знижує ризик передачі вірусу, але також розширює види практичних занять, які вчителі можуть планувати для учнів. Такі організації як Консорціум природничої освіти надають тренінги та інші ресурси, щоб допомогти вчителям планувати заняття у природному середовищі та керувати ризиками. Попередні дослідження пов’язували перебування на природі з поліпшенням психічного здоров’я у дітей, причому одне з досліджень із Данії припускає, що у дітей, які найменше часу проводять на відкритому повітрі, на 55% вища імовірність розвитку психічних розладів у дорослому віці.

Обмеження: Перенесення занять на вулицю все-таки матиме певні невизначеності: ризик передачі вірусу може знизитися, але він не зникає остаточно. І, як і у випадку з дистанційним навчанням, вчителів проситимуть планувати заняття у форматі, з яким вони можуть бути не знайомі. Заняття на відкритому повітрі також залежатимуть від погоди. У районах, де проживають люди з низькими статками, де важко знайти парки, пошук правильного місця в достатній кількості також може стати проблемою. Незважаючи на те, що школи пропонують встановити намети, періодична спека, екстремальний холод, загроза дощу і сильніших штормів означає, що викладачам потрібно мати плани дій на випадок надзвичайних ситуацій. Водночас, у багатонаселених містах заняття на відкритому повітрі означатимуть закриття вуличного простору, за який ведеться жорстка конкуренція, та паркінгів для руху транспорту, і надання їх у першу чергу школам, що не обов’язково підтримають місцеві лідери та громади. Для більшості місць заняття на вулиці є короткостроковим вирішенням проблеми.

Прохання про допомогу

Експерти визнають, що школи зіштовхнулися з дуже складною проблемою, яка виходить за рамки підконтрольних їм сил. “Річ, яка мене дуже засмучує як колишнього директора школи та колишнього члена шкільної ради, це те, що ми просимо викладачів приймати рішення, які мають величезне значення для суспільного здоров’я”, – каже Сіддікі. “Це стосується не лише учнів, але й громади”.

Школам також не вистачає керівництва й співпраці з боку влади. “Проблема занадто велика”, – додає Тернер-Лі, говорячи про цифровий розрив. “Щоб вирішити цю проблему, школам буде потрібен певний рівень федеральної та благодійної підтримки, а також ресурси штату та місцеві ресурси, щоб гарантувати, що кожна дитина має планшет замість підручника, або має доступ до точок Wi-Fi. І вони не здатні зробити це просто зараз без інвестицій, які дозволять нам переосмислити освіту”.

Бірс каже, що вирішення шкільної дилеми починається з боротьби проти пандемії Covid-19 за межами системи освіти. “Поки ми не готові прийняти деякі складні рішення щодо стримування вірусу всередині своїх громад, ми продовжимо кружляти навколо питання, чи можемо ми безпечно відкрити школи”, – каже він. “Поки ми не введемо відповідні вимоги та носіння масок у спільнотах, поки ми не визнаємо, що пріоритетом є діти та дитячі садки, ми дозволяємо поширенню вірусу в громаді бути перешкодою до відкриття шкіл”.

Автори
  • Лінда Пун – авторка CityLab у Вашингтоні, теми якої пов'язані зі зміною клімату та життям у місті. Вона також є авторкою щотижневих листів CityLab. Переклад: VoxUkraine

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний