МАНІПУЛЯЦІЯ: Паротит та кір могли б врятувати мільйони людей від інфарктів та інсультів | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Паротит та кір могли б врятувати мільйони людей від інфарктів та інсультів

27 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
460

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють допис про те, що кір та паротит могли врятувати мільйони життів. Мовляв, у людей, які перехворіли ними в дитинстві, трапляється на 29% менше серцевих приступів та на 17% менше інсультів, аніж у тих, хто не мав цих інфекцій. 

У цьому дописі йдеться про когортне дослідження, яке проводилося у Японії з 2009 до 2015 року. Науковці виявили, що чоловіки та жінки середнього віку, які перехворіли паротитом (свинкою) та кором (або одним з цих захворюванням), мають менший ризик померти від серцево-судинних захворювань. Причиною цього може бути те, що Т-клітини, які виробляються після зараження інфекцією, можуть стримувати запальні процеси в артеріальній стінці, а це запобігає розвитку атеросклерозу.

Когортні дослідження — вид медичних досліджень для визначення причин хвороби та встановлення зв’язків між факторами ризику та наслідками для здоров’я. Слово «когорта» означає група.

Однак у дописі некоректно пояснюють результати цього дослідження. У дописі говорять про ймовірність отримати інфаркт та інсульт, а в дослідженні — про ймовірність померти від них. Якщо порівнювати чоловіків, які хворіли паротитом та кором з тими, які не хворіли, то для перших ймовірність померти від інфаркту міокарда менша на 29%, а від інсульту — менша на 17%.

Автори допису, посилаючись на статистику Центрів з контролю та профілактики захворювань у США та базуючись на некоректному трактуванні результатів японського дослідження, стверджують, що, якби людям дозволили перехворіти в дитинстві кором та паротитом, могло би бути на сотні тисяч менше випадків серцевих приступів та інсультів. Утім, по-перше, автори допису не враховують, що як кір та паротит — хвороби, які можуть призвести до смерті або серйозних ускладнень, що погіршують якість життя. А по-друге, наголошуємо, що у японському дослідженні йдеться про ймовірність померти від інфаркту та інсульту, а не загалом про ймовірність їх отримати. 

Окрім цього, є ще одне протиріччя. Виявилося, що у жінок, які колись мали ці інфекції, частіше розвивалися серцево-судинні захворювання. І автори дослідження визнали, що цей факт не узгоджується з їхнім загальним висновком.

Разом із некоректним переказом результатів дослідження в дописі стверджують, що насправді кір та паротит — це «доброякісні дитячі інфекції, вкрай важливі для нашого здоров’я». Спростовуємо неправдиві тези, якими автори аргументують це твердження: 

Те, що в США вже десятиліттями не було жодного випадку смерті дитини від кору — неправда. Смерті від кору у США фіксували у 2012, 2010, 2009, 2005, 2001, 2000 роках та до цього. А у 2019 році від кору в усьому світі померло понад 140 тис. людей.

Неправдою є і те, що найвищі оцінки смертності від кору припали на 80-ті роки 20 століття і начебто тоді становили 1 з 1000. Найвищим показник смертності від кору у США був до винайдення та масового застосування вакцини у 1963 році. Наприклад, у 1938 році він становив 2,5 випадки на 100 тис. населення США. 

Те, що смерть від паротиту буває у рідкісних випадках — це маніпуляція. Варто розглядати не лише на смертність від хвороби, але і її наслідки для подальшої якості життя. А паротит може викликати ускладнення, наприклад, менінгіт, енцефаліт, панкреатит, параліч, судоми чи втрату слуху. 

А те, що кір запобігає розвитку раку, ми спростовували раніше. Не існує жодних доказів того, що звичайний вірус кору та природна інфекція можуть запобігати розвитку раку. Це хибне твердження поширилося після неправильного трактування результатів дослідження впливу генетично модифікованого вірусу кору на онкології.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний