Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють фільм «Вакциновані», розповідь про «відкриття» доктора Ендрю Вейкфілда, який начебто встановив зв’язок між вакцинацією та розвитком аутизму у дітей. Пояснюємо, що не так.
Цей фільм часто помилково приписують Роберту де Ніро. Однак, він не має жодного стосунку до створення стрічки. Про це ми вже писали тут.
Своє «дослідження» Вейкфілд опублікував ще в 1998 році. У ньому Вейкфілд проаналізував всього 12 випадків аутизму, які нібито пов’язані з вакцинацією КПК. А в 2004 році виявилось, що Вейкфілд хотів отримати патент на власну вакцину від кору і отримував гроші за те, що подавав позови проти компаній, які виготовляють вакцину КПК. У 2010 році статтю Вейкфілда відкликали (відкликання статті передбачає офіційне відкликання вже опублікованої статті; це дія, що використовується науковими журналами для боротьби з неправомірними діями). Незадовго після того у Великій Британії скасували медичну ліцензію Вейкфілда.
Науковці ще до створення стрічки виявили, що показаний у фільмі зв’язок між вакциною та аутизмом – хибний. Існують масштабні дослідження, які доводять, що вакцинація і аутизм не пов’язані. Наприклад, мета-аналіз контролю випадків та когортних досліджень (з понад мільйоном учасників, серед яких були і з високим ризиком розвитку аутизму) 2014 року доводить, що ні вакцини загалом, ні їхні окремі компоненти, не викликають аутизм.
У дослідженні, що проводилося у 1991-1998 роках, порівняли випадки понад 500 тис. дітей, які отримали вакцину від КПК та ні. Пiсля цього науковці оцінили їхні ризики захворіти аутизмом. Результати довели, що вакцина від КПК не викликає аутизм.
Під час каліфорнійського дослідження виявили, що коли із вакцин прибрали тімеросал, із яким помилково пов’язували можливий розвиток аутизму, кількість випадків аутизму серед дітей не зменшилася.
Збільшення кількості випадків аутизму в США пов’язувати з вакцинацією немає підстав. Про це ми раніше вже писали. Загальне зростання виявлених аутичних розладів пов’язане з кращою діагностикою та розширенням поняття аутизму.
До того, як потрапити у масове використання, вакцини проходять тестування та кілька етапів клінічних випробувань, після яких робляться висновки про їхню безпечність та ефективність. Також перед запуском масового виробництва вакцини мають пройти контроль якості, тому на ринок не можуть потрапляти препарати із невідомим складом. Як і у випадку з іншими медичними препаратами, споживачі отримують інформацію про його склад, властивості, протипоказання тощо.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний