Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють зображення зі співставленням фото президента Франції Еммануеля Макрона, прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона, гендиректора ВООЗ Тедроса Гебреісуса та засновника Microsoft Біла Гейтса, де кожен з них зі значком Цілей сталого розвитку 2030. На одному з фото у зображенні цей значок пов’язують з великим перезавантаженням. Цим співставленням намагаються проілюструвати, що всі світові лідери пов’язані цим самим «великим перезавантаженням».
Зображення, яке поширюють у Facebook
Однак це лише конспірологічна теорія та маніпуляція з фото.
Аналізуємо кожне фото з допису через зворотний пошук у Google.
Так, зустрічаємо аналогічне фото Бориса Джонсона під час виступу перед Генеральною Асамблеєю ООН 26 вересня 2020 року. Пошук інших фото Джонсона показує, що у решті випадків він не носить значок Цілей сталого розвитку. Тобто тоді, у вересні він одягнув його саме з нагоди виступу перед ООН.
Пошук фото Тедроса Гебреісуса через сервіс EPA (European Pressphoto Agency) показав, що це фотографія під час його виступу у штаб-квартирі ООН у Женеві у травні 2018 року. При чому, як і у випадку з Джонсоном, пошук інших фото через EPA показує, що гендиректор ВОЗ на різних конференціях одягає різні значки.
Для фото Біла Гейтса зворотний пошук у Google та EPA не дав результатів, які привели б до першоджерела фото. Утім, пошук у Google показав співпадіння фрагменту із зображення з аналогічним фейком, який поширювали в англомовному Facebook і який вже спростовували незалежні фактчекери з France 24. Згідно з їхньою перевіркою, фото Біла Гейтса було зроблено на конференції «Goalkeepers» у Нью-Йорку у 2017 році, а фото Еммануеля Макрона – на тому ж заході у 2018 році.
У дописах також хибно намагаються пов’язати «Велике перезавантаження» з «Цілями сталого розвитку» ООН. Перше – це ініціатива Всесвітнього економічного форуму (WEF) для вирішення ключових проблем сучасного капіталізму в цілому. Організатори WEF виділяють кризу внаслідок пандемії COVID-19 як привід для пришвидшення пошуку способів вирішення системних проблем, які під час пандемії посилилися у багатьох країнах світу. Про це ми писали тут.
Друге – Цілі сталого розвитку – це загальні заклики до дій, спрямованих на боротьбу з бідністю у світі, захист планети, екології, становлення миру тощо, які домовилися виконувати країни-учасники ООН. Схожий фейк про зв’язок між пандемією та цими цілями ми вже спростовували тут і тут.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний