Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про те, що місія НАСА з висадки на Марс не відбулася, а ровери космічного агентства насправді надсилають фотографії з острова Девон у Канаді.
Скриншот допису, який поширюють у мережі
Утім, ці заяви безпідставні та мають ознаки конспірології. Подібні тези про використання НАСА фотографій Землі для зображення Марсу вже спростовували незалежні фактчекери, наприклад, із Pagella Politica.
Серед зображень використовують фото начебто з Ірландії. Підтвердити, що воно зроблене саме там, ми не можемо. До того ж є дописи, які стверджують, що фото з Гренландії. Частина “марсіанського” зображення – результат редагування, відеозапис якого можна переглянути тут. А НАСА ніколи не завантажувало фото, використані в дописі, стверджуючи, що вони з Марсу, на свій сайт.
Зображення, які поширюють у мережі; центральні – відредаговані варіанти
Острів Девон – найбільший незаселений острів на Землі, розташований на півночі Канади. НАСА використовує кратер на острові для імітації подібних до Марса умов, і саме там космічне агентство проводить польові випробування для своїх марсоходів.
У дописах не уточнюють, про які саме місії з висадки на Марс ідеться – різні об’єкти на Марс посилали щонайменше з 1970-го року. Очевидно, що теорія змови актуалізувалася після приземлення марсоходу Perseverance 18 лютого 2021 року, кадри якого НАСА також оприлюднило.
Перелік програм з дослідження поверхні Марса, опис, звіти, фотографії й відео можна знайти на офіційному сайті космічного агентства НАСА.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний