БЕЗДОКАЗОВО: Лідокаїн ефективний у лікуванні COVID-19 | VoxUkraine

БЕЗДОКАЗОВО: Лідокаїн ефективний у лікуванні COVID-19

31 Грудня 2020
FacebookTwitterTelegram
1507

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію про те, що лідокаїн ефективний у лікуванні COVID-19. У цьому відео чоловік, якого називають лікарем-терапевтом на прізвище Узденов, розповідає про «найкращий спосіб лікування хворих за 2 дні». При цьому він посилається не на наукові дослідження, а власний досвід.

За словами чоловіка, він самостійно провів дослід. Групі з 17 хворих на COVID-19 він назначив інгаляції з лідокаїном: розчин 2% лідокаїну розбавлений 0,9% хлориду натрію. Інша група з 5 людей отримувала «стандартне лікування згідно з клінічними рекомендаціями». За словами Узденова, на другу добу 12 пацієнтів уже повністю одужали. А ті, хто лікувався за стандартним протоколом, протягом 3 днів не мали позитивної динаміки.

Однак дослід, самостійно проведений Узденовим, не може вважатися показовим науковим дослідженням, результати якого можна застосовувати масово. Це «дослідження» не було опубліковане у жодному науковому виданні та не пройшло незалежного наукового оцінювання (рецензування). До того ж, якщо цей дослід був проведений однією людиною, неможливо говорити про об’єктивність та неупередженість результатів. 

Своє припущення щодо ефективності лідокаїну Узденов вирішив перевірити на пацієнтах без жодних наукових підтверджень дієвості такого методу. На відео він припускає, що низка лікарських засобів, що начебто показали ефективність у лікуванні COVID-19, не мають нічого спільного, крім того, що їх вводять разом з лідокаїном. Тому Узденов припускає, немов справа саме в лідокаїні.

Однак ефективність препаратів, про які говорить Узденов, ніколи не була доведена. Наприклад, VoxCheck уже неодноразово писав про те, що не існує доказів дієвості гідроксихлорохіну. Узденов також називає ефективним комбінований препарат від ВІЛ лопинавір-ритонавір. Тоді як кілька клінічних досліджень спростували це твердження (наприклад, це та це), а ВООЗ навіть зупинила дослідження цього препарату через брак доказів його ефективності. 

Щодо лідокаїну, то існують припущення ефективності лідокаїнових інгаляцій при лікуванні COVID-19 (це та це). Однак клінічні дослідження ніколи не проводилися, тому стверджувати про ефективність лідокаїну поки немає підстав.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний