БЕЗПІДСТАВНО: Вакцини Covishield перевозять без дотримання холодового ланцюга | VoxUkraine

БЕЗПІДСТАВНО: Вакцини Covishield перевозять без дотримання холодового ланцюга

20 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
1563

Перевірка фактів у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи, які стверджують, що вакцину Covishield перевозять у звичайному фургоні для вантажоперевезень і не в холодильниках, тобто без дотримання холодового ланцюга – а це може зіпсувати вакцину. 

Публікації з осудом способу доставки вакцини у регіони почали з’являтися після посту нардепа Олександра Дубінського, де він хибно стверджував, що ВООЗ не рекомендувала Covishield. Утім, Дубінський про недотримання холодового ланцюга не писав. Наратив про перевезення вакцини не в холодильниках розвинув Олександр Гуміровгромадський діяч, антивакцинатор, який неодноразово поширював необґрунтовані заяви у контексті COVID-19, які ми вже спростовували.

Допис, який поширюють у мережі

 

Проте заяви про перерваний холодовий ланцюг безпідставні.

Вакцина AstraZeneca (Covishield) виробництва Індійського інституту сироватки крові потребує температури для зберігання +2 – +8°C. 23 лютого в Україну доставили 500 000 доз цієї вакцини.

Комунікаційний центр вакцинації від COVID-19 у коментарі для VoxCheck пояснив, що в Україні зберіганням та перевезенням вакцини AstraZeneca (Covishield) виробництва Індійського інституту сироватки крові займається державне підприємство «Укрмедпостач» Міністерства охорони здоров’я України. І це підприємство має всі необхідні потужності для перевезення та зберігання таких вакцин.

ДП «Укрмедпостач» забезпечує виконання Міністерством охорони здоров’я України бюджетних програм пов’язаних з закупівлею лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Наприклад, у Вінницю вакцину доставляли рефрижератором, і на фото видно, що температурний режим дотримано.

Фото доставки вакцини Covishield у Вінницю, температура – +5,3°C

 

У коробках із маркою «ЮРІЯ-ФАРМ» привозять шприци, які використовують при вакцинації.

Твердження про те, що вакцину привезли на звичайному автомобілі для вантажних перевезень, також безпідставні. Рефрижератори або ізотермічні фургони, які застосовують при перевезенні чутливої до температурного режиму продукції, виглядають подібно до необладнаних фургонів.

Зліва – модель Mercedes Sprinter 311, справа – заводський рефрижератор на базі максі Mercedes Sprinter 313 для перевезення товарів, що потребують температурного режиму -20°C/+20°C

 

Наприклад, у Житомир вакцину доставляли в ізотермічному фургоні – такі типи фургонів призначені для перевезення вантажів, які не потребують строгого дотримання температури, фургон підтримує вихідну температуру вантажу в перебігу нетривалого часу. Уночі 24 лютого температура у Києві та Житомирі (місці відправлення та місці доставки) коливалася від +1°C до +4°C, а відстань між містами – близько 140 км, і це приблизно 2-3 години їзди. За таких погодних умов, тривалості перевезення та використання ізотермічного фургону  вакцину можна доставити без порушення холодового ланцюга.

Маршрут Київ-Житомир

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний