ФЕЙК: ПЛР-тест не можна використовувати для встановлення діагнозу — розробник тесту Малліс | VoxUkraine

ФЕЙК: ПЛР-тест не можна використовувати для встановлення діагнозу — розробник тесту Малліс

23 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
913

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють відео, на якому винахідник методу полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) Кері Малліс (Kary Mullis) начебто заявляє, що ПЛР-тест не можна використовувати для встановлення діагнозу. «ПЛР тест не може визначити, хворий ти чи ні… Пора завершувати цю аферу століття», — додають автори дописів з цим відео. 

Кадр відео, яке поширюють у мережі

 

Це відео — уривок запису панельної дискусії 1993 року, в якій брав участь Малліс. На відео обговорюють діагностику вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). Кері Малліс говорить: «У людини з ВІЛ можна виявити майже все, на що ви можете її перевірити». 

«Якщо у вас можуть виявити ВІЛ за допомогою ПЛР, то можна виявити будь-що в кого-завгодно», — додав Малліс.

У схожих дописах користувачі перекручують цю цитату, стверджуючи, що «з достатньою кількістю циклів ампліфікації будь-яка людина може отримати позитивний тест на що-завгодно». І роблять висновок, наче будь-який результат ПЛР-тесту на новий коронавірус SARS-CoV-2 — хибний. 

Скриншот допису

 

По-перше, це твердження вирване з контексту. Кері Малліс говорив лише про вірус імунодефіциту людини та досвід людей із ВІЛ, які паралельно заражаються іншими вірусами. Він ніколи не робив заяв щодо SARS-CoV-2. Малліс помер до того, як ідентифікували новий коронавірус.

По-друге, Кері Малліс був прихильником теорії про те, що ВІЛ не є причиною СНІДу. Це неправда — офіційна медицина довела цей факт, а погляди Малліса на ВІЛ/СНІД розкритикували інші науковці.

VoxCheck уже спростовував неправдиве твердження про те, що Кері Малліс заявив, начебто ПЛР-тести не призначені для діагностики вірусів. Походження цього фейку прослідковується із неправильного цитування статті про ВІЛ та СНІД 1996 року, яку написав навіть не Малліс, а Джон Лаурітсен.

Однак Лаурітсен не стверджує, що ПЛР-тести не можуть виявляти віруси. Натомість він уточнює, що ПЛР-тест ідентифікує речовини якісно, а не визначає їхню кількість: «ПЛР-тести можуть виявляти генетичну послідовність вірусів, а не самі віруси». Тобто ПЛР-тести не підраховують кількість вірусів у крові, а виявляють лише генетичні послідовності вірусів.

Отже, Кері Малліс ніколи не заявляв, що ПЛР-тести не можна використовувати для встановлення діагнозу, і взагалі не говорив про коронавірус SARS-CoV-2.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний