БЕЗПІДСТАВНО: На людях роками застосовують антифертильні вакцини | VoxUkraine

БЕЗПІДСТАВНО: На людях роками застосовують антифертильні вакцини

17 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
745

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

Мережею поширюють інформацію про те, що на людях давно застосовують вакцини проти фертильності — здатності розмножуватися. Іншими словами, використовують стерилізуючі препарати. У дописі йдеться, начебто так звана «Біг Фарма» (так прихильники конспірологічних теорій називають найбільші фармакологічні компанії світу) переслідує дві цілі: заробіток грошей та скорочення народжуваності. 

«Здорового новонародженого щеплять вакциною. Він стає хронічно хворим та потенційно безплідним. Фарма лікує його від аутизму, діабету, екзем, алергій, онкології, мультисистемних запалень та інших наслідків “здорової” вакцинації. Потім у дорослому віці лікує його від безпліддя…», — йдеться у подібних дописах.

Однак усі ці твердження — неправдиві. По-перше, вакцини не викликають аутизм, діабет, хронічні алергії чи запалення. Ці фейки VoxCheck неодноразово спростовува раніше, наприклад, тут і тут. По-друге, вакцини проти фертильності для людей досі не розробили та ніколи не запускали у виробництво. 

Вакцини проти фертильності («імуноконтрацептиви», «контрацептивні вакцини») — препарати, що провокують імунну систему блокувати певний етап у процесі запліднення (наприклад, проникаючи в зону злиття гамет). Безпечні та ефективні імуноконтрацептиви передбачають довгостроковий — але не пожиттєвий — захист. Ці вакцини розроблялися, аби знайти кращий метод контрацепції, який був би ефективнішим за наявні зараз.

Контрацептивні вакцини націлюються на конкретні антигени в організмі: хоріонічний гонадотропін людини (HCG), гормон вивільнення гонадотропіну (GnRH), антигени сперматозоїдів та антигени оболонки яйцеклітини. 

Висновок, що вакцини проти фертильності застосовують на людях, авторка допису робить на підставі двох статей 1989 та 1991 років, опублікованих на сайті PubMed.

Скриншоти досліджень, на які посилаються в дописі

 

У дослідженні 1989 року під назвою «Антифертильні вакцини» йдеться про препарати, націлені на певні види гормонів людини, які необхідні для процесу запліднення. Вакцина, яка забезпечує антитіла проти хоріонічного гонадотропіну людини, пройшла першу фазу випробування із задовільними результатами. Вакцина проти гонадотропін-рилізинг-гормону готова до клінічних випробувань першої та другої фази — але лише після експериментів на тваринах та токсикологічних досліджень.

Тож насправді дослідження не доводить, що антифертильні вакцини масово застосовують на людях. Йдеться лише про перші фази клінічних випробувань, а для затвердження препарат має пройти щонайменше три, остання з яких передбачає залучення тисяч волонтерів. 

Вакцина проти хоріонічного гонадотропіну людини була першим препаратом, що пройшов першу та другу фазу клінічних випробувань. Результати другої стадії були опубліковані ще в 1994 році. Лише у 60–80% жінок, що брали участь у випробуванні, розвинулася і підтримувалася належна концентрація антитіл — занадто низький показник для препарату проти фертильності. Про проведення третьої фази випробувань нічого не відомо. Вірогідно, після незадовільних результатів другої випробування не продовжували.

Без третьої фази регуляторні органи не могли ліцензувати препарат та дозволити його масове виробництво. У науковій літературі не згадується інших імуноконтрацептивів, які просунулися хоча б так далеко у дослідженнях. Тому стверджувати, що людей роками щеплять антифертильною вакциною, немає жодних підстав.

Те, що у 1970-х ВООЗ створила робочу групу з питань вакцин для регулювання народжуваності (про це йдеться у статті на PubMed, яку наводить автор), теж не доводить, що вакцину таки вдалося ліцензувати та запустити в масове виробництво.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний