НЕПРАВДА: Жодна вакцина від COVID-19 не запобігає важким випадкам і не зменшує смертність | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Жодна вакцина від COVID-19 не запобігає важким випадкам і не зменшує смертність

31 Березня 2021
FacebookTwitterTelegram
1492

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі Захар Мілютін поширює дописи, що жодне дослідження не довело, що вакцина від COVID-19 – будь-якого виробника – запобігає важким випадкам, ускладненням, госпіталізації чи зменшує смертність.

Утім, це — неправда.

Вакцини можуть виконувати декілька функцій, серед яких як зменшення ризику зараження, так і полегшення перебігу хвороби, зменшення кількості випадків госпіталізації та смертей. І ефективність цих показників може відрізнятися.

Наприклад, третя фаза випробувань вакцини виробництва AstraZeneca в США продемонструвала статистично значущу ефективність вакцини на 79% для запобігання симптоматичному COVID-19 та 100% на запобігання важким захворюванням та госпіталізації. Цей проміжний аналіз базувався на 32 449 учасниках, серед яких виявили 141 симптоматичних випадки COVID-19.

Дослідження третьої фази вакцини Pfizer показали, що вона ефективна на 95%. Тобто після отримання щеплення ймовірність розвинути симптоми COVID-19 становить лише 5% із 100%, що є доволі низьким показником. Водночас у дослідженні з журналу The Lancet йдеться, що після отримання двох доз, вакцина зменшує ризик інфікуватися на 86%. Різниця полягає у тому, що перший показник вимірює лише передачу вірусу між людьми, у яких розвинулися симптоми захворювання. Натомість другий показник вимірює всі випадки, у тому числі безсимптомні, які також можуть передавати вірус.

Дослідження вакцини Moderna за участю 30 420 осіб, показало 94,1% ефективності проти COVID-19, у тому числі проти важкого перебігу захворювання.

Важливо розуміти, що ефективність вакцини залежить від конкретного штаму, поширеного у місцях проведення клінічних випробувань, та часу проведення клінічних випробувань. 

Вакцина може показати ефективність проти одного штаму, але не показати ефективність проти іншого. Наприклад, вакцина виробництва AstraZeneca не показала захисту від легкого та помірного ступеню тяжкості захворювання у контексті південноафриканського штаму (B.1.351). Хоча, коли третю фазу випробування проводили у США, вакцина довела дієвість. 

Час проведення клінічного випробування важливий тим, що у різні періоди є різна ймовірність заразитися інфекцією через коливання кількості інфікованих. На зображенні нижче показані періоди  проведення клінічних випробувань вакцин компаній Moderna, Pfizer-BioNTech та Johnson&Johnson. Так, останні проводили випробування, коли ймовірність добровольців заразитися була вищою, бо вищою була кількість інфікованих, а це може вплинути на показник ефективності. 

Кадр відео Vox, яке пояснює, чому не можна порівнювати вакцини проти COVID-19 

 

Тому не можна стверджувати, що жодне дослідження не довело, що вакцина від COVID-19 – будь-якого виробника – запобігає важким випадкам, ускладненням, госпіталізації чи зменшує смертність.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний